Alergie

Pozor! Vzduchem létá spousta pylu. Rady, jak se alergii bránit

Poslední dny byly v Česku podle venkovních teplot v podstatě letní, teplotní rekordy padaly jak na běžícím pásu. Ne všichni ale mají ze sluníčka a sucha radost. Například alergici.

Teplé a suché počasí totiž znamená, že ve vzduchu poletuje velké množství pylu, který spoustu lidí dráždí a přináší s sebou sennou rýmu, slzení a svědění očí a další nepříjemné symptomy.

"Momentálně jsou velmi aktivní především břízovité stromy, mezi které patří kromě břízy samotné například olše či lísky. A je pravda, že teplé a suché počasí nahrává vyšší koncentraci pylových částic ve vzduchu," řekl na dotaz TN.cz profesor Petr Panzner, předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie.

Dodal, že vítr navíc dokáže dráždivý pyl roznést na velké vzdálenosti. "Je pravda, že řada pacientů má momentálně opravdu silné potíže. Úlevu by jim měl přinést až déšť, který pyl spláchne a vyčistí vzduch," přemítá expert na alergologii a imunologii.

Související obsah

A jak tedy případné potíže co nejlépe zvládnout? Ideální je nezanedbávat braní léků na alergii. "Pomoci samozřejmě mohou i oční kapky nebo například vypláchnutí očí borovou vodou," vypočítává lékař.

Alergikům rozhodně také neuškodí, pokud si budou důkladně a častěji mýt ruce a pochopitelně si prsty oblepené pylem nebudou mnout oči.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alergie

Důležité Události

Píše se na Deník.cz