Domácí

Mrazivá statistika: Loni kvůli sebevrahům stály vlaky tři týdny

České dráhy zveřejnily mrazivou statistiku. Cestující loni strávili zhruba tři týdny času čekáním na vlaky zpožděné kvůli srážce s člověkem. Kvůli tomu nabíraly hodinové zpoždění vlaky i v úterý v ranní dopravní špičce v Praze.

Tři týdny, to je dvacet jedna dní, tedy 504 hodin, zhruba tolik měly české vlaky zpoždění za minulý rok kvůli srážkám vlaku s člověkem. Zatím poslední letošní případ je z úterního rána. Na trati v okolí libeňského nádraží v Praze spáchal sebevraždu mladý muž.

"Indicie nalezené na místě nasvědčují tomu, že se jednalo o sebevraždu," potvrdil mluvčí policie Tomáš Hulan. Vlaky začaly okamžitě nabírat zpoždění. Tisíce lidí se neměly jak dostat do práce.

Počet podobných úmrtí na české železnici se pohybuje kolem dvě stě padesáti ročně. "Následné náklady na znovuobnovení provozu se pohybují kolem jednoho a půl milionu korun zhruba za každý rok," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiáš.

Nejčastěji musejí dopravci řešit náhradní autobusové spoje. "Ty další náklady nebo škody, které jsou, souvisí například s přesčasovou prácí zaměstnanců," vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Související obsah

"Při zpoždění vracíme cestujícím buď část, nebo i celé jízdné," doplnil další náklad mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrů. Dopravci přitom následky střetů platí ze svých kapes.

"Po pozůstalých obětí těchto nešťastných událostí žádné odškodnění nepožadujeme," uvedl mluvčí LeoExpressu Emil Sedlařík. Nejvíce se ale zpoždění vlakových spojů dotýkají cestujících. Jen pro porovnání, řidiči automobilů stráví ročně v kolonách zhruba jeden den.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz