Zahraničí

V Arktidě se objevily záhadné díry! Vědci neví, co jsou zač

V Arktidě se objevily záhadné díry! Vědci neví, co jsou zač
Zdroj: Earthobservatory.nasa.gov

Vědci si lámou hlavu nad původem záhadných děr, které se objevily v arktickém ledu nad Beaufortovým mořem poblíž Aljašky. Podivné otvory podle expertů nemohl způsobit žádný známý pohyb ledu.

Záhadné otvory v arktickém ledu zachytila skupina vědců projektu IceBridge. Projekt mapuje tloušťku ledovců a mořského ledu, vědci se snaží zmapovat pohyb a změny ledovcové masy.

Záběry byly pořízeny při leteckém průzkumu 14. dubna nad východní částí Beaufortova moře, letadlo P-3 bylo v tu chvíli přibližně 50 mil severozápadně od delty kanadské řeky Mackenzie. "Nevzpomínám si, že bych někdy viděl něco takového," popsal nález vědec John Sonntag.

Když něco takového řekne přední vědec, obvykle podobná zpráva vyvolává obavy, v tomto případě jsou vědci ale spíše zvědaví, proto se rozhodli neznámý fenomén blíže zkoumat.

Podle geofyzika Dona Peroviche jsou některé aspekty "amoeb" snadno vysvětlitelné. Ne vše se dá ale přiřknout popsaným pohybům ledu.

Související obsah

Vzniklo několik teorií o původu záhadných otvorů. Jednou z nich je i to, že je v tenkém ledu vyhloubili tuleni, aby se mohli nadechnout. Při porovnání s fotografiemi si podobné díry hloubí například tuleni kroužkovaní nebo tuleni grónští, uvádí NASA.

Podle další teorie by za tím mohlo být proudění v moři nebo proud samotné řeky Mackenzie. Tím by vznikl jev nazvaný polynya, což je označení pro oblast vody obklopenou ledem.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz