Sériový vrah

Přes 50 znásilnění a 12 vražd. Po více než 30 letech chytili fantoma

Američtí policisté zatkli ve středu dvaasedmdesátiletého Josepha Jamese DeAngela, o němž jsou přesvědčení, že je jedním z nejhorších sériových zločinců v historii USA. V 70. a 80. letech měl DeAngelo znásilnit přes 50 žen, zabít 12 lidí a spáchat více než sto vloupání.

Bývalý policista DeAngelo je podle vyšetřovatelů jedním z nejhorších zločinců v historii Ameriky. V 70. a 80. letech děsil celou Kalifornii. Na kontě má mít zhruba 180 zločinů, včetně 50 znásilnění a 12 vražd. Podezřelého muže zatkli díky analýze DNA.

Právě pokrok ve zkoumání DNA policistům odhalil, že případy tří sériových zločinů má na svědomí jeden a ten samý pachatel. V polovině 70. let začal řádit ve městě Visalia, kde se vloupal do desítek domů. Od policistů dostal přezdívku Plenič z Visalie.

Od roku 1976 ale pachatel začal znásilňovat ženy. Nejprve si vybíral ty, které žily samy nebo jen s dětmi, později začal vyhledávat a přepadat páry.

Své oběti dopředu stalkoval, mnohdy se do domů před znásilněním vloupal a důkladně si jej zmapoval, připravil si tam věci jako provaz na svázání obětí, pokud oběť měla zbraň, tak ji fantom sebral náboje, a podobně. Když zaútočil, přinutil ženu, aby svého partnera svázala, pak ji svázal a několik hodin znásilňoval.

Související obsah

Znásilňovač z východní oblasti, jak se pachateli přezdívalo, měl na svědomí zhruba 50 útoků. Přičítána je mu i vražda mladého páru ze Sacramenta. V roce 1979 se ale útoky přesunuly z severu Kalifornie na jih státu.

Tam v letech 1979 až 1986 policisté vyšetřovali 7 útoků, pachatel při nich zabil 10 lidí. Opět většinou útočil na páry, které přepadl doma, svázal, ženu znásilnil a pak oba zavraždil. Podle přezdívky Kalifornie "Zlatý stát" se pro sériového vraha vžila přezdívka Zabiják ze Zlatého státu.

V roce 2001 FBI všechny případy spojila díky důkazům založeným na analýze DNA. Nejmladší obětí sériového násilníka bylo 13 let, nejstarší pak 41. Útočníka se nedařilo vypátrat. V roce 2016 FBI vypsala na jeho dopadení novou odměnu - 50 tisíc dolarů, tedy v přepočtu milion korun.

Související obsah

Vyšetřovatelé o pachateli věděli, že jde o bělocha, měřícího zhruba 173 až 178 centimetrů, štíhlé atletické postavy, který je fyzicky zdatný. Měli navíc podezření, že velmi dobře zná policejní práci. Toto podezření se nakonec potvrdilo. Zadržený DeAngelo v době, kdy útoky započaly, byl policista!

Ve středu muže zadrželi v jeho domě v Sacramentu. "Rozsah tohoto případu vyžadoval, aby byl vyřešen," řekla na tiskové konferenci státní návladní Anne Marie Schubertová. "Našli jsme jehlu v kupce sena a byla přímo tady v Sacramentu," dodala.

Prokuratura nechtěla upřesnit, jak přesně se sériového zločince podařilo vypátrat. DeAngela už ale obvinili ze čtyř vražd, které jsou sériovému vrahovi přičítány.

vbo, TN.cz

K tématu Sériový vrah

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz