Domácí

Politici chtějí, aby kvůli chybě u přijímacích zkoušek padaly hlavy

Politici chtějí, aby kvůli chybě v přijímacích zkouškách padaly hlavy. Ukazují přitom hlavně na vedení Cermatu a lidi zodpovědné za komise, které mají zajistit, aby testy byly bez chyb.

"Považuji to za naprosto skandální záležitost a především za neodpustitelný hazard s rodiči a dětmi," reagoval místopředseda ODS Martin Baxa. A přidávají se k němu další.

Rozhořčení politiků nad chybou v přijímacích testech nebere konce. Volají po vyvození jasných důsledků.

"Mělo by nastat obsáhlé vyšetřování, které zjistí ten systémový problém a v případě osobního zavinění by měly padat hlavy. Měli by to být předsedové těch komisí, které tu chybu neobjevily," myslí si předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Právě komise mají zaručit, aby testy byly bez chyb. Tady ale neselhala jen jedna, ale rovnou všechny. "Nemůžeme říkat, že lidský faktor a že se chyba může stát a mávnout rukou, to v žádném případě," reagoval předseda KDU-ČSL Jiří Mihola.
 

Ministr školství Robert Plaga TV Nova sdělil, že vysvětlení z Cermatu o tom, že došlo k řetězovému selhání, nestačí. Bude požadovat důkladné vyšetřování, až potom bude vyvozovat důsledky.

Související obsah

"Tam ti, co byli vyhlášeni, jsou přijati v tuto chvíli a otázkou je, jestli někde pod čarou je ten chybějící bodík tak závažný, že by tam toho člověka dodatečně dostal. Takže já si myslím, že řešitelné to je," reagoval Plaga na otázku, jestli přepočtení může změnit již vyhlášené výsledky.

"Já rozhodně budu žádat po Cermatu, aby mi řekl, kde došlo k těm chybám, jak je možné, že kontrolní mechanismy selhaly a hlavně jak bude nastavená systémová ochrana pro příště," shrnul Plaga následující kroky ministerstva.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz