Europoslanci

Europoslanci chtějí celosvětový zákaz testů kosmetiky na zvířatech

Europoslanci chtějí celosvětový zákaz testů kosmetiky na zvířatech
Zdroj: Profimedia

Evropský parlament požaduje, aby pod záštitou OSN byly už v roce 2023 zakázány globálně testy kosmetiky na zvířatech. Shodli se na tom ve čtvrtek na plenárním zasedání v Bruselu, kde přijali usnesení, které žádá další orgány EU a členské státy, aby začaly za globální zákaz bojovat.

Pro schválení usnesení, které žádá celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech, hlasovalo 620 europoslanců, 14 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Evropský parlament upozorňuje, že testování kosmetiky na zvířatech stále probíhá v 80 % zemích. V Evropě je prodej takové kosmetiky zakázán od roku 2013.

Podle europoslanců to přitom rozvoj evropského kosmetického průmyslu neohrozilo. Naopak průmysl prosperuje a zaměstnává zhruba 2 miliony lidí.

Poslanci ale upozorňují i na nedostatky stávající legislativy, kdy některé firmy nechají nejdříve produkty testovat na zvířatech mimo EU, pak před exportem do dalších zemí probíhají v Evropě další testy.

Závažný problém podle europoslanců představuje také dovoz výrobků z mimoevropských zemích, o nichž nejsou k dispozici dostatečné informace, přičemž tyto výrobky mohly být testovány na zvířatech. Unie by podle Evropského parlamentu měla zajistit, aby se na evropský trh mohla dostat jen kosmetika, kterou určitě na zvířatech netestovali.

Související obsah

Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr si až 90 % občanů přeje zavedení přísných a celosvětově uznávaných norem v oblasti životních podmínek chovaných zvířat.

Europoslanci vyzvali představitele členských zemí, aby vytvořili koalici, která bude podporovat globální zákaz testů kosmetiky na zvířatech a obchod s takovou kosmetikou. Garantem by měla být OSN. Globální zákaz by podle europoslanců mohl začít platit už od roku 2023.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz