Tomio Okamura

Okamurovi se může dál říkat Pitomio. Neuspěl ani s dovoláním

Okamurovi se může dál říkat Pitomio. Neuspěl ani s dovoláním
Zdroj: Profimedia

Předseda SPD Tomio Okamura neuspěl u soudu se svým dovoláním ve sporu o přezdívku "Pitomio", kterou použil časopis Reflex. Snažil se zvrátit rozhodnutí, na základě kterého se vydavatelství muselo omluvit, přezdívka Pitomio ale může být používána dál.

Nejvyšší soud o dovolání místopředsedy Poslanecké sněmovny rozhodl už v březnu, koncem dubna pak vrátil spis prvoinstančnímu soudu. Podle mluvčí pražského Městského soudu Markéty Puci bylo dovolání částečně zamítnuto, částečně odmítnuto.

Text dovolání ani plné zdůvodnění zatím soudci nezveřejněli, píše portál Novinky.cz. Soudy prvního i druhého stupně připustili používání přezdívky Pitomio v případě opodstatněné kritiky. Nemůže být ale užívána samoúčelně.

Zároveň soudy zmínily, že sám Okamura při veřejných či politických vystoupeních působí provokativně, propaguje politickou nekorektnost a snaží se vystupovat kontroverzně. Takové postoje mohou být podle rozsudky v novinářské zkratce považovány za "pitomosti".

Související obsah

Články, které se staly předmětem sporu, vycházely v týdeníku Reflex v letech 2012 a 2013. Vydavatelství se za ně podle verdiktu muselo omluvit, což udělalo, odškodné ale Okamurovi přiznáno nebylo. Zároveň znovu nebyla zakázána kontroverzní přezdívka.

Okamura se v říjnu 2013 stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. V současnosti je poslancem hnutí Svoboda a přímá demokracie, kterou také vede. Zároveň je místopředsedou Poslanecké sněmovny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz