útok

Před kostely v Indonésii se odpálili atentátníci, nejméně 9 mrtvých!

Před kostely v Indonésii se odpálili atentátníci, nejméně 9 mrtvých!
Zdroj: Profimedia

Na tři křesťanské kostely v Indonésii v neděli zaútočili sebevražední atentátníci. Útočníci se odpálili na prostranství před budovami, kde se nacházeli stovky lidí. Exploze si vyžádaly nejméně devět lidských životů, dalších 40 zraněných je v nemocnici. Policie z útoku podezřívá islámské radikály.

Sebevražedné útoky se odehrály ve druhém největším indonéském městě Surabaya na ostrově Jáva. Okolo půl osmé ráno se před kostelem Panny Marie odpálil první atentátník. Kromě něj zemřeli na prostranství před vchodem ještě další čtyři lidé.

Druhý výbuch se uskutečnil jen o několik minut později. U nedalekého kostela zahynuli další dva lidé. Poslední z útočníků si vybral kostel v centru města, kde zabil dva návštěvníky. "Dva policisté jsou zraněni," potvrdil listu TheTelegraph policejní mluvčí Frans Barung Mangera.

Policejní vyšetřovatelé podle prvotních informací z útoku podezřívají radikální skupinu Jemaah Ansharut Daulah, která se podle nich inspirovala Islámským státem. V Indonésii se už podobné útoky v minulosti odehrály. Podle místních úřadů mají radikální islamisté v zemi okolo 1200 přívrženců.

V Indonésii žije největší počet muslimů na světě. Z 260 milionů občanů se k islámské víře hlásí 90 procent obyvatel. Nejkrvavější útok radikálů se v zemi odehrál v roce 2002, kdy při explozi bomb v nočních klubech na Bali zahynulo přes 200 lidí. Většina z nich byli turisté.
 

jva, TN.cz

K tématu útok

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz