Cestujeme bezpečně

Směňujete peníze na dovolenou? Díky jednoduchému triku ušetříte

Směňujete peníze na dovolenou? Díky jednoduchému triku ušetříte
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, jistě vás bude zajímat, jak co nejvíc ušetřit za směnu peněz. Podle bankéřů se čím dál více vyplatí platit v zahraničí kartou. Dostanete se tak k lepším kurzům než ve směnárnách.

Před cestou do zahraničí byste si vždy měli rozmyslet, jestli s sebou chcete brát peněženku naditou cizími bankovkami, nebo si vystačíte s kartou. Vždy záleží na tom, do jaké lokality míříte. V evropských destinacích problém s kartou mít nebudete, naopak v odlehlých koutech světa s ní nepochodíte.

Pokud se nechcete tahat s balíkem peněz, máte možnost výběru z bankomatu v zahraničí, za který si banky většinou neúčtují příliš vysoké poplatky. Mezi lidmi jsou stále populárnější, například klienti UniCredit Bank v loňském roce uskutečnili téměř 300 tisíc výběrů. Nejčastěji vybírali na Slovensku, v Německu, Itálii, Chorvatsku a Rakousku.

"Meziročně nejvíce narostly výběry v Chorvatsku (o 48 procent) a v Itálii (o 30 procent), což kopíruje růst popularity obou zemí mezi českými turisty," vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank a dodává, že vůbec nejvyšší částka vybraná z bankomatu v zahraničí činila 370 tisíc korun.

Ještě běžnější než výběry z bankomatu jsou v zahraničí platby kartou. Stále častěji je využíváme při úhradě nákupu, návštěvy muzeí či zaplacení hotelu. Nejvíc loni lidé platili kartou ve Velké Británii, Nizozemsku, Irsku, Německu a ve Spojených státech. Nejvyšší zaplacenou částkou bylo 635 tisíc korun.

Související obsah

Při platbě na terminálech v zahraničí si dejte pozor na tzv. Dynamic Currency Conversion, tedy možnost zaplatit buď v místní měně, nebo českých korunách. V takovém případě vždy volte možnost místní měny, budete tak mít lepší kurz a ušetříte.

Ideální podle bankéřů je kombinace platební karty a drobné lokální hotovosti. "V Evropě, severní Americe a v dalších bohatších státech si běžný turista vystačí s menší hotovostí na pokrytí nezbytných výdajů. Vše ostatní zaplatí pohodlně platební kartou. Pří placení tak navíc získá často výhodnější kurz než ve směnárně," říká Plocek.

Zároveň doporučil vzít si na cestu platební i kreditní kartu. "Kreditku využívat na rezervaci a placení hotelů nebo půjčení aut a na výběry z bankomatů využívat debetku," radí.

Pro výpravy do exotičtějších a rozvojových zemí je obecně doporučeno si vzít americké dolary, britské libry nebo eura. To vše jsou měny, které se nejsnáze mění přímo na místě. Jsou i místa, kde turisté uspějí pouze s hotovostí. Některé části Afriky či Asie se totiž ještě nenapojily na globální bankomatovou síť.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Pár plánoval pohádkovou svatbu u moře: Zaplatili luxusní ubytování a pak přišel šok! Pořádně naletěli

ŠÍLENÝ NÁPAD: Mladík vymyslel, jak snadno ušetřit za placené parkování! Tohle nikdy nedělejte

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz