Summit

Přes balkánské země proudí tisíce uprchlíků. Takhle to chce EU řešit

V bulharské Sofii se konal první summit balkánských zemí a Evropské unie za posledních 15 let. Hlavním tématem bylo posílení vztahů mezi státy a vzájemná spolupráce v oblastech obchodu, bezpečnosti a především migrace. Právě balkánské země jsou v souvislosti s příchodem migrantů do Evropy klíčové.

Čtyřicet až padesát tisíc běženců z Afriky a Asie je podle OSN v balkánských zemích. Do Bosny a Hercegoviny jen letos přicestovalo na 4000 migrantů, což je téměř šestkrát víc než za celý minulý rok. Chtějí se dostat dál do Evropy, často přes Chorvatsko.

"Situaci sledujeme a jsme připraveni na změnu migrační trasy. Děje se to poslední čtyři měsíce a bez závažných problémů chráníme státní hranici," uvedl šéf ochrany chorvatské hranice Zoran Nicheno.

Lídři balkánských zemí a Evropské unie se na summitu v Sofii shodli, že dosavadní spolupráce v otázkách migrace byla efektivní a hodlají ji dál rozvíjet.

Politici diskutovali také o budoucnosti Srbska, Makedonie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Albánie v Evropské unii. K brzkému přijetí šestice zemí do Unie se ale lídři členských zemí staví skepticky.

Související obsah

"Musíme být konzistentní, tvrdí, optimističtí, ale také uvědomělí s našimi sliby. Ale myslím, že je nám všem dnes jasné, že jsme učinili další a významný krok na cestě zemí západního Balkánu směrem k Evropě," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Summit lídři uzavřeli prohlášením, ve kterém Evropská unie ujišťuje balkánské země o podpoře v otázkách politiky, ekonomiky a sociálních reforem. Shodli se, že je třeba spolupracovat v boji proti terorismu a extremismu.
Příští summit Evropské unie a balkánských zemí by se měl konat v roce 2020. Hostit ho bude Chorvatsko, které bude předsedat Radě Evropské unie.

Ema Klementová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz