Cestujeme bezpečně

Pojištění na dovolenou? Někdy je zbytečné! Poradíme, jak ušetřit

Pojištění na dovolenou? Někdy je zbytečné! Poradíme, jak ušetřit
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Období dovolených se nezadržitelně blíží. Společně s výběrem zájezdu byste měli zvážit i vhodné pojištění. Co se vyplatí připojistit a kdy by naopak šlo o vyhozené peníze?

Cestovní pojištění pro dítě i dospělého by se mělo vždy skládat z pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Limity pojistného plnění si pak vždy nastavte dle typu dovolené a aktivit, které plánujete na dovolené dělat.

V případě cest do Evropy je standardem limit na léčebné výlohy do 3 milionů korun. Na cesty do vzdálenějších destinací, kde jsou částky na případné ošetření zpravidla vyšší, pak odborníci doporučují nastavit vyšší limity. "Při cestování, obzvláště s dětmi, se vyplatí sjednat i pojištění odpovědnosti za škodu. Zde doporučujeme alespoň limit 2 miliony pro případ způsobení újmy na zdraví, 1 milion pro škody na věci a 500 tisíc pro případ finanční škody," vyjmenovává Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Ceny pojištění zahrnující tyto složky pro čtyřčlennou rodinu se v případě týdenní dovolené v evropské destinaci pohybují nejčastěji v rozmezí 300 až 800 korun dle typu produktu.

Související obsah

Když nemůžete odjet

Protože si mnoho Čechů kupuje dovolenou s velkým předstihem, měli by myslet na to, že do odjezdu se může hodně věcí stát. Vyplatí se proto zařídit pojištění storna odjezdu. To slouží k úhradě stornopoplatků, jež při zrušení zájezdu na poslední chvíli účtuje cestovní kancelář.

Platí, že pojištění storna je vhodné uzavřít co nejdříve po objednání zájezdu, nejzazší termín pro jeho sjednání je u většiny institucí s poslední platbou za zájezd. Vhodné je také prostudovat situace, na něž se pojištění storna nevztahuje, typicky jde o nemožnost čerpat v práci dovolenou, změnu zdravotního stavu jako následek požití návykových látek či nezískání víza.

Související obsah

Zavazadla není nutné vždy pojišťovat

Pojištění zavazadel bývá často volitelným doplňkem cestovního pojištění. Uvažovat by o něm měli především cestovatelé, kteří na cestu vyrazí autem. "V případě letecké nebo jiné organizované dopravy je za případnou ztrátu zavazadel odpovědná přepravní společnost, která vzniklé škody hradí z vlastního pojištění. V případě cestování na vlastní pěst se ale pojištění zavazadel může vyplatit," komentuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

I zde je však podstatné prostudovat si podmínky. Výše pojistného plnění se totiž může lišit, pojišťovny nabízejí plnění od 5 do zhruba 50 tisíc korun. Výši limitů tedy nastavte dle vybavení, které budete převážet, vybavení auta se před cestou vyplatí též vyfotit.

Většina pojistek se poté týká pouze předmětů uvnitř vozidla, jež musejí být prokazatelně chráněny před odcizením. Pojistky se rovněž často nevztahují na některé konkrétní předměty, například na cizí věci, které pouze převážíte, nebo na pracovní potřeby. Při sjednání pojištění zavazadel tak vždy důkladně zvažte, zda se vám skutečně vyplatí.

Související obsah

Cestujete autem? Pozor na havarijní pojištění

V případě, že cestujete vlastním vozidlem, se před dovolenou určitě ujistěte, jaké pojistné podmínky máte v tuzemsku sjednané. Pozornost věnujte především havarijnímu pojištění a tomu, zda se týká celé Evropy, či pouze České republiky. V prvním případě si při cestování do evropských destinací nemusíte s pojištěním auta dělat starosti, v tom druhém se však vyplatí sjednat krátkodobé havarijní pojištění i pro zahraničí.

"Turisté by se měli dále zamyslet nad tím, jaký rozsah asistenčních služeb si ke svému pojištění sjednali. Pokud mají k pojištění pouze základní asistenci, doporučujeme zvážit dokoupení nadstandardní asistence, jež může na zahraniční dovolené přijít skutečně vhod," doporučuje Buriánková. "V zahraničí bývá totiž řešení jakékoliv krizové situace zpravidla složitější, a to nejen kvůli jazykovým bariérám. A právě kvalitní asistenční služba dokáže v takových nepříjemných situacích hodně pomoci," uzavírá Buriánková.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz