Zoo

Jihlavská zoo ukázala nový přírůstek, vzácné prasátko z Asie

Jihlavská zoologická zahrada se chlubí velmi vzácným přírůstkem. Narodilo se tam mládě Babirusy Selebéské - tedy druhu asijského prasete.

Mládě babirusy je opravdový zvířecí unikát. Dnes ho máma vyvedla poprvé do výběhu. "Babirusa je zcela unikátní odchov v rámci Evropy, protože v současnosti babirusy chová jen pět zahrad v celé Evropě," vysvětluje mluvčí zoo Martin Maláč.

Zatím se nepustí máminy sukně. Takhle ho osmiletá Rose učila rochnit se v bahně. Odchov babirus se v jihlavské ZOO povedl vůbec poprvé. Ještě se přesně neví, jestli jde o holku nebo kluka - nejspíš ale půjde o samičku.

Pokud se to potvrdí, malá přijde o stylové babirusí kly. Mají je totiž jen samci - jako třeba devítiletý otec Kendari. Kly jsou přitom jejich pýchou - mají je jen na okrasu.

Související obsah


Kvůli tomu, že jsou křehké, s nimi nemůžou bojovat ani rýt v zemi. Tento ohrožený druh žije volně jen v deštných pralesích a bažinách na indonéském ostrově Selebes a i tam jeho populace mizí.

V Česku jde o první odchov po 18 letech. Mládě bude až do dospělosti jen s mámou. Tátu neuvidí. Babirusí samci jsou totiž samotáři. K samicím se připojují jen zhruba dvakrát ročně v době říje.

pez, David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz