Metanol

Metanoloví vrazi znovu u soudu: Pojišťovna chce miliony za léčení!

Krajský soud ve Zlíně se dnes opět zabýval kauzou metanol - a to náhradou škody největší zdravotní pojišťovně vzniklé ošetřováním pacientů, kteří se jedovatou směsí alkoholu otrávili.

Tři hlavní aktéři kauzy - Tomáš Křepela, Rudolf Fian a Jiří Vacula - mají pojišťovně zaplatit přes devět milionů korun.

Metanolová aféra, která v Česku vypukla v září roku 2012, si vyžádala na padesát životů a téměř 150 lidí má dodnes poškozené zdraví.


Náklady na jejich léčení se vyšplhaly na mnoho milionů korun, s tím, že největší zdravotní pojišťovna po odsouzených požadovala přes devět milionů korun.


Soud ve Zlíně dnes tento nárok potvrdil. Ovšem řada lidí, kteří byli kvůli otravě hospitalizovaní, spadá pod jiné pojišťovny. Proto je možné, že tři hlavní aktéři kauzy, zodpovědní za distribuci a prodej jedovatého alkoholu, budou mít povinnost odškodnit i je. A co víc, přes sto milionů korun po nich požadují i oběti metanolu. Jenže neúspěšně.

"Je to naprosté minimum, co jim bylo vyplaceno, jsou to opravdu tisíce, nikoliv desetitisíce korun," řekla v prosinci zmocněnkyně poškozených a pozůstalých Judita Pelechová.

Životní úroveň mnohých poškozených klesla, protože kvůli nevratné ztrátě zraku, poškození mozku nebo dalších orgánů mají velmi omezené možnosti zaměstnán. Křepela s Fianem si odpykávají doživotní tresty, Vacula patnáctileté vězení.

pez, Zdenek Čík, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz