Pamlsková vyhláška

Vláda mírní pamlskovou vyhlášku. Změna má být už brzy! PŘEHLED

Vláda mírní pamlskovou vyhlášku. Změna má být už brzy! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Kontroverzní pamlsková vyhláška, která reguluje, co si smějí studenti ve školách koupit k jídlu a pití, se změní. Ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se dohodli na jejím zmírnění.

Ministerstvo školství už při přípravě pamlskové vyhlášky počítalo s tím, že po dvou letech vyhodnotí její účinnost. Takže se nějaká úprava dala čekat.

"Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně, z mých zkušeností vím, že represe příliš nepřináší. A věřím v zodpovědnost ředitelů škol a rodičů. Připravili jsme tedy společně s Ministerstvem zdravotnictví návrh zmírnění, který upravuje hodnoty potravin, materiál posíláme dnes do připomínkového řízení," uvedl ministr školství.

Související obsah

Upozornil, že to rozhodně neznamená, že mu nezáleží na tom, co školáci jedí, ale nechce postupovat zbytečně tvrdě. Místo toho Plaga spoléhá na uvážlivost rodičů i ředitelů škol.

"Navrhovaná právní úprava počítá s úpravou limitů na obsah tuku, cukrů a soli v jednotlivých výrobcích tak, aby bylo ve školách možné nabízet a prodávat širší sortiment potravin, a to při současném respektování aktuálních výživových doporučení," píše ministerstvo.

"I já si myslím, že původní vyhláška byla skutečně velmi přísná a že si podle nastavených limitů nemohou děti koupit ani tvaroháček nebo rohlík s máslem," přikyvuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle něj tak po zmírnění pravidel budou moci školní bufety i automaty nabídnout například více druhů pečiva, mléčných výrobků či druhů šunky.

Navrhované změny najdete v přiloženém dokumentu:

Navrhované zmírnění pamlskové vyhlášky

Typ souboru:pdf

K upravené vyhlášce se nyní budou moci v připomínkovém řízení vyjádřit další ministerstva a státní instituce. Pokud vše půjde dobře, u po prázdninách budou mít školní bufety i automaty širší sortiment.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz