Cestujeme bezpečně

Novinky na letištích: Při porušení vás nemusí vůbec pustit na palubu

Novinky na letištích: Při porušení vás nemusí vůbec pustit na palubu
Zdroj: Thinkstockphotos

Sezóna letních dovolených pomalu ale jistě startuje. Díky příznivým cenám letenek se mnoho Čechů chystá na cesty letadlem. Pro letošní rok platí několik novinek, o kterých je dobré vědět. Nebudete pak na letišti nepříjemně překvapeni.

Cestovat letadlem je nejen pohodlné, ale také hodně rychlé. Nevýhodou může být vyšší cena letenek. Experti přesto radí nenechat se nízkou cenou letenek zlákat. Vždy si raději letenky pořiďte u ověřených prodejců.

"Každoročně se setkáváme s případy podvedených klientů, kteří si zakoupili letenku u neprověřeného prodejce, případně dokonce přes inzerát. Nízká cena letenky, to je velké lákadlo. Vystřízlivění přichází na letišti, kde se takový člověk s kufrem v ruce nebo krosnou na zádech dozví, že jeho letenka není platná," varuje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Zavazadlo v ceně letenky

V nabídkách letenek již dnes existuje zejména u nejnižších tarifů spousta omezení a případných nutných příplatků. Novinkou této sezony jsou tarify pouze s příručním zavazadlem i na některá dálková letecká spojení. Cestující mnohdy až na letišti zjišťují, že v ceně jejich letenek do USA není možnost odbavit zavazadlo.

Související obsah

Taková nepozornost může přijít i na několik tisíc. Při rezervaci nebo nákupu letenky si proto pozorně přečtěte, jaké zavazadla jsou v ceně obsažena.

Pozor na víza

Že byste si měli v dostatečném předstihu před odjezdem ověřit, zda máte v pořádku všechny doklady, které byste mohli potřebovat, nejspíš nemusíme připomínat. Přesto se najdou tací, kteří před odjezdem zjistí, že mají propadlý pas nebo občanku. 

Ještě větším problémem ale mohou být víza. "Příkladem problémů, se kterými se setkáváme každý rok, je cestování do zemí v celní unii Ruska, tedy do Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Arménie. Zapsaná zavazadla se odbavují jen do prvního bodu vstupu do unie, nejčastěji tedy do Moskvy, kde lidé mířící do těchto zemí často přestupují. Cestující tedy musí mít ruské vízum, aby mohl projít celní kontrolou a zavazadlo odbavit do cílové destinace," upozorňuje Trejbal.

Související obsah

Novinky při cestování dítěte bez dospělého

Mohou nastat situace, kdy musíte poslat dítě letadlem bez doprovodu dospělého - třeba na studijní pobyt do zahraničí. V tomto roce některé letecké společnost zpřísňují podmínky pro cestování nedoprovázených dětí. Konkrétně se zvyšuje limit věku dítěte, které může samo cestovat. 

"Zatímco v minulých letech mohly děti od 12 let cestovat bez problémů, nyní se věková hranice posouvá na 14 až 16 let věku dítěte. Ověřte si proto pečlivě, jaké nařízení má konkrétní letecká společnost, kterou chcete využít," uzavírá Trejbal.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz