Zvíře

Zvíře už není věc, rozhodli Slováci. Nový zákon míří na množírny

Zvíře už není věc, rozhodli Slováci. Nový zákon míří na množírny
Zdroj: TV Nova

Slovenští poslanci schválili drtivou většinou hlasů novelu zákona o veterinární péči. Zvířata už u našich východních sousedů nebudou brány jako věc, ale jako živý tvor a cítící bytost. Díky tomu mají inspektoři větší pravomoci.

Až v září nový zákon vstoupí na Slovensku v platnost, nebude už zvíře brané za věc, ale za živého a cítícího tvora. Ve středu novelu zákona o veterinární péči podpořilo 95 poslanců slovenského parlamentu.

"Živé zvíře má osobitý význam a hodnotu jako živý tvor, který je schopný vnímat vlastními smysly a v občanskoprávních vztazích má osobité postavení. Na živé zvíře se vztahují ustanovení o movitých věcech, to neplatí, pokud to odporuje povaze živého zvířete jako živého tvora," citoval web TVNoviny.sk z nové definice zvířete v občanského zákoníku.

Právní norma se zaměřuje také na problematiku množíren, zavádí povinné čipování psů, pravidla pro zvířata v cirkusech a další opatření proti týrání zvířat.

"Jde o historický krok směrem k lepšímu postavení zvířat v naší zemi. V oblasti ochrany zvířat se tímto zákonem posouváme do kulturního světa," chválí změnu ministryně zemědělství a rozvoje venkova Gabriela Matečná.

Související obsah

Inspektoři získají pravomoc vstupovat do obydlí, pokud budou mít důvodné podezření, že je ohrožený život nebo zdraví osoby, ale také život a zdraví zvířat nebo, pokud je nemovitost používaná i k podnikání, které souvisí s držením zvířat.

Novela řeší i množírny. Majitelé budou muset nechat psa nejpozději do 12 týdnů od narození očipovat. A v případě jeho prodeje či darování musí dostat čip ještě před změnou majitele. Psi a jejich majitelé budou uvedeni v centrálním registru. Slováci si od toho slibují, že budou moci snadněji množírny odhalit a potrestat.

"Naším cílem je povinným čipováním psů dosáhnout do několika let stavu, kdy nebudeme mít přeplněné útulky a ztracení psi se budou rychle vracet majitelům," vysvětlovala ministryně zemědělství.

Související obsah

Čipování zajistí veterináři, kteří musí psa do 24 hodin od zavedení čipu zaevidovat do registru. Při změně majitele je původní vlastník povinen změnu nahlásit, stejně tak i úmrtí psa. Čipování má vyjít maximálně na 10 euro, tedy v přepočtu zhruba 260 korun. Za nemajetné čipování zaplatí stát.

Právní norma mění také pravidla pro cirkusová zvířata. "Určitě nechceme cirkusy diskriminovat, chceme však chránit nejkrizovější skupinu volně žijících zvířat před zneužíváním. Provozovatelé cirkusů se budou muset zaregistrovat u Státní veterinární a potravinové správy, která bude vydávat, pozastavovat a rušit oprávnění pro cirkusy," dodala ministryně.

Ministerstvo také plánuje vydat vyhlášku, v níž určí druhy zvířat, která v cirkusech nebudou moci vystupovat.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz