Cestujeme bezpečně

Kde se v Česku vyplatí směnit peníze? Ušetřit lze tisíce korun

Kde se v Česku vyplatí směnit peníze? Ušetřit lze tisíce korun
Zdroj: Profimedia

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, nevyhnete se směně českých peněz za valuty. Ne všechny směnárny ale nabízejí stejné kurzy, v některých dokonce můžete hodně prodělat. Kde se v Česku nejvíc vyplatí peníze vyměnit?

Podle kurzů České národní banky vyjde v těchto dnech jedno euro na přibližně 25,76 korun. Ne ve všech směnárnách ale na takové kurzy narazíte. Rozdíly ve směnárnách po celém Česku někdy činí až 4 koruny, a to už při směně hotovosti na dovolenou může udělat i několik tisíc korun navíc. Píše o tom víkendová MF Dnes.

Nejdráž je podle očekávání v Praze, nejlevněji pak peníze směníte v Ústí nad Labem. Zatímco v centru hlavního města dáte za jedno euro až 30 korun, na severozápadě Čech ho koupíte i za 25,60 korun. "Při směně za 15 tisíc si tak zákazník v centru Prahy pohorší o 86 eur, tedy o 2202 korun," píše deník.

Není to přitom tak, že v Praze se nedají peníze vyměnit za slušný kurz, nemůžete ale počítat s tím, že takovou směnárnu najdete na Václaváku. Například jen o kousek dál v okolí Florence se dá euro koupit za 25,85 korun. V Praze se také vyplatí ve směnárnách smlouvat, můžete tak ušetřit i korunu na euro, v jiných krajských městech byste s tím ale nepochodili. 

Související obsah

Poměrně draho mají směnárny v Brně, kurzy eura tady obvykle neklesnou pod 26 korun. Podle výsledků průzkumu se ale i tak více vyplatí směňovat v krajských městech než těch menších. 

Abyste co nejvíc ušetřili, není důležité sledovat pouze kurzy, ale také si ověřit, jestli si směnárna za transakci neúčtuje poplatek. V Praze například můžete narazit na takové směnárny, které si účtují až 20 procent navíc.

Alternativní možností je vyměnit si peníze v bance. Ty sice mívají kurzy nižší, než je celorepublikový průměr, takřka vždy si ale za směnu budou účtovat poplatek.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz