Dělobuch

Konec dělobuchů! Slováci chtějí zakázat zábavní pyrotechniku

Slovenští zákonodárci budou zanedlouho hlasovat o zákoně, který by s výjimkou čtyř dnů v roce zakázal prodej zábavní pyrotechniky. Koupit by ji bylo možné jen po Vánocích na samém sklonku roku. Poslanci si od toho slibují méně úrazů a také méně vystresovaných dětí a zvířat.

S návrhem zakázat s výjimkou čtyř dní v roce prodej zábavní pyrotechniky přišli poslanci vládní strany Most-Híd. Zanedlouho o něm bude jednat slovenský parlament a pokud projde, začal by platit už od 1. září. Pyrotechniku by bylo možné prodávat jen od 28. prosince a po Silvestru by znovu musela z pultů zmizet. Prodejci pyrotechniky se proti chystanému zákazu bouří.

"Je to právní úprava, která není naším originálním nápadem. Tato právní úprava funguje v jiných evropských zemích, v Nizozemsku, Německu, Finsku," vyjmenovává země, které pyrotechniku také omezili, poslanec Peter Antal. Podle něj budou mít obce pravomoc udělit výjimku, pokud někdo třeba oslavuje narozeniny.

Návrh se přirozeně nelíbí prodejcům zábavní pyrotechniky. Varují, že to podpoří černý trh a že pro dělobuchy budou Slováci jezdit za hranice. S tím Antal nesouhlasí.

"No chci vidět, kdo pojede kvůli pár balíčkům petard na začátku prosince do Polska, aby je někomu mohl u nás už v prosinci házet pod nohy," odpověděl Antal.

Související obsah

Prodejci ale argumentují tím, že si zájemci mohou stejně pyrotechniku nakoupit přes e-shopy. "Proč by vůbec někam jezdili, když máme e-shopy. Na českou firmu nemá Slovensko žádné páky. Musel by se udělat zákaz v celé Evropě," argumentuje prodejce pyrotechniky Tomáš Šmitala.

Antal argumentuje, že si nejvíce si oddychnou pejskaři, důchodci a rodiny s malými dětmi. "Kdo má doma psa, tak ví, jaký je to problém," říká Antal.

"Když máme všechno zakazovat, tak zakažme zvířata. Mému sousedovi štěká celé dny pes a nemůžeme spát. Tak co uděláme? Zakážeme psy?" ptá se Šmitala.

Prodejci varují, že pokud zákon začne skutečně od 1. září platit, budou se bránit soudně. S řetězci už totiž mají podepsané smlouvy od loňského prosince a případné pokuty by chtěli, aby jim vyplatil stát.

Stejné omezení, tedy prodej od 28. prosince do konce roku, platí už v Německu. Pyrotechnika se smí odpalovat jen 31. prosince a první lednové ráno. Oproti tomu v Rakousku se sice pyrotechnika smí odpalovat v průběhu celého roku, ovšem jen na vybraných místech. Zakázáno je třeba odpalování dělobuchů v blízkosti nemocnic, domovů pro seniory nebo v horách a v blízkosti lesů.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dělobuch

Důležité Události

Píše se na Deník.cz