Změna

Mění se jízdní řády, zavádí nové dávky. Spočítejte si, kolik to bude

Mění se jízdní řády, zavádí nové dávky. Spočítejte si, kolik to bude
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Červen s sebou přináší celou řadu změn. Lepší časy nastávají pro lidi, kteří se starají o nemocné příbuzné, ti si přijdou na lepší peníze. Pokud dojíždíte za práci, pak byste se měli mít na pozoru - po celé republice se mění jízdní řády. Co dalšího nás v červnu čeká?

Dlouhodobé ošetřovné

Od 1. června bude možné čerpat takzvané dlouhodobé ošetřovné. Půjde o příspěvek pro lidi, kteří jsou nemocensky pojištěni po stanovenou dobu a potřebují se postarat o nemocného příbuzného nebo člena domácnosti. V ošetřování se mohou blízcí střídat.

Aby vám stát ošetřovné vyplatil, musí nemocný strávit alespoň 7 dní v nemocnici a po propuštění potřebovat ještě nejméně 30 dní celodenní péče. Příspěvek budete dostávat maximálně po dobu 90 dnů po propuštění. Dávka bude činit 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Spočítejte si, na jak vysokou dávku máte nárok:

Změny jízdních řádů

Na neděli 10. června připadá celostátní termín změny jízdních řádů. Záleží tak na dopravcích, jestli hodlají k tomuto datu přistoupit k úpravám odjezdů či tras vlaků, autobusů a MHD.

Mnohé dopravní podniky i konkrétní dopravci této možnosti využili a o změnách informují na svých webových stránkách. Nezapomeňte si proto ověřit, jestli se změna netýká i spoje, kterým jezdíte do školy či zaměstnání - ať v pondělí nepřijdete pozdě!

Mění se pravidla pro bezplatné odbavení

Od 13. června se zákazníci letecké společnost Ryanair musí připravit na nepříjemnou změnu. Snižuje se totiž doba bezplatného odbavení. Zatímco dříve to byly čtyři dny, nyní to budou už jen dva dny před odletem. Pokud máte zaplaceno konkrétní sedadlo, nadále máte možnost odbavení provést 60 dní před odletem.

Pokud se dostavíte bez palubního lístku, naúčtují vám poplatek asi 1600 korun. Lidé, kteří cestovali třeba na prodloužený víkend, byli zvyklí provést odbavení pro cestu tam i zpátky z pohodlí domova. Teď se rozčilují, že kvůli zkrácení doby budou složitě shánět připojení někde v zahraničí.

Poslední možnost na zaplacení daně z nemovitosti

Pokud jste v loňském roce nabyly nemovitost – ať už jste ji koupili, dostali nebo zdědili, musíte letos zaplatit daň z nemovitosti. I když byl termín pro její zaplacení do 31. května, ještě během následujících šesti dní bude finanční úřad benevolentní. Nejzazší termín pro uhrazení daně je 6. červen. Po tomto datu vám již úřad bude účtovat i úroky z prodlení, a to ve výši 14,75 %.

Související obsah

Levnější jízdné pro seniory a studenty odloženo na září

V březnu médii proběhla zpráva o tom, že vláda schválila slevu na jízdné ve výši 75 procent ve veřejné dopravě pro cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Platit měla spolu se změnou jízdních řádů od 10. června.

Dopravci ale namítali, že zavést slevu tak brzy je nereálné. Vláda se proto rozhodla odsunout platnost nařízení až na září. Slevy by částečně mohly platit také pro MHD, pouze ale pro ty spoje, které vyjíždějí za hranice města. Podle ministerstva dopravy bude sleva platit u všech dopravců od nebo do první zastávky na území města, případně přestupních zastávek, na které zajíždějí i příměstské spoje.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz