Zákon

Cestujete a máte u sebe přes 500 Kč? Hrozí vězení, varují poslanci

ODS by chtěla udělat pořádek ve Sbírce zákonů ČR. Poslanci totiž našli 63 zákonů, které jsou z doby vládnutí prezidenta T. G. Masaryka, tedy 99 let staré, a v dnešní době znějí archaicky a úsměvně. Jenže stále platí a pokud by se našel opravdu pečlivý soudce, hrozilo by většině z nás vězení.

Jezdíte do zahraničí, máte u sebe víc než 500 korun a nemáte povolení ministerstva financí? Pak vám reálně podle zákona z roku 1919 hrozí vězení. Zákon 113 z pera prvního předsedy vlády Karla Kramáře to totiž nařizuje. "Zní vtipně, ale (zákony) jsou opravdu do dneška platné," upozornil senátor Michael Canov (STAN).

Ten přiznal, že i on sám zákon porušuje. Případného trestu se ale příliš nebojí. "Mám naštěstí imunitu, tak snad by mě nevydali, protože v tom jsou asi všichni," vysvětlil.

Od dob vzniku českého státu máme platných 33616 právních předpisů. Hlídá je tzv. systém ASPI. "Inventura je nutná, protože kdyby se nějaký soudce zbláznil a začal odsuzovat lidi podle zákona z Böhmen und Mähren, tak by to každému bylo líto," upozornil náměstek libereckého hejtmana Přemysl Sobotka.

Související obsah

ODS zatím našla 63 zákonů, které chce úplně zrušit. "Dočtete se tam ještě o Markrabství moravském nebo třeba, jak se v Čechách zakládal důchodkový soud," vysvětlil místopředseda strany Martin Kupka.

A vypadá to, že další strany s čistkami v zákonech souhlasí.
"Čím míň zákonů, tím líp," prohlásil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "S takovým úklidem byrokracie určitě souhlasíme," přidal se lídr SPD Tomio Okamura. "Vyčistit právní řád ČR je potřeba, jen bych to čekal od ministerstva spravedlnosti," řekl předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "Podle mě by se měly raději rušit zákony, které zhoršují lidem život, třeba plošné šmírování občanů," komentoval nápad místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.


ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Trpíte CESTOVNÍ HOREČKOU?
8 skvělých aplikací pro snadné a bezpečné cestování

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zákon

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Píše se na Deník.cz