Mzda

Není čas na změnu práce? Tyto obory berou nejvíc! PŘEHLED

Není čas na změnu práce? Tyto obory berou nejvíc! PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Mzdy rostou ve všech odvětvích. Nejvíce se zvýšily v sekcích, kde rozhodoval stát - pracovníkům v kulturní či rekreakční oblasti, případně vzdělávání nebo obraně. Nejvyšší plat ale tradičně mají informatici, bankéři a pojišťováci.

Průměrná hrubá měsíční mzda přesáhla v prvním čtvrtletí třicet tisíc. Více peněz dostávají v průměru ve všech odvětvích, někde je ale nárůst větší a rychlejší. Jde především o zaměstnání, kde loni zasahoval stát - např. zvyšováním platových tarifů.

Nejvíce se proto zvýšila průměrná mzda pracovníkům v kulturní, zábavní a rekreační činnosti. Dosáhla 26 497 korun, narostla o 13,1 %. Podobně se zvýšily platy i ve vzdělávání (průměrně 28 425 korun), ve veřejné správě a obraně (33 857 korun) a ve zdravotní či sociální péči (31 747 korun).

Méně rostly mzdy v tržních odvětvích. "Nejrychlejší mzdový růst byl v oblasti nemovitostí (o 8,9 %) a v dopravě a skladování (o 8,6 %)," uvedl v nové analýze Český statistický úřad (ČSÚ). Právě z těchto údajů článek vychází.

Průměrnou mzdu ve všech odvětvích najdete v tabulce na konci článku.

Ještě pomaleji se zvyšovaly průměrné mzdy v průmyslových odvětvích a zemědělství, lesnictví a rybářství. Vůbec nejnižší nárůst zaznamenali lidé pracující v peněžnictví a pojišťovnictví, tedy bankéři a poradci. S průměrnou mzdou 55 234 korun ale stále zůstávají na druhém místě.

Související obsah

Více než oni už berou jen pracovníci v oblasti informačních a komunikačních činností. Berou průměrně 56 822 korun. Naopak nejméně dostávají zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství, v průměru jen 17 901 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Měníte práci? 10 rad pro úspěšný start v novém zaměstnání
Jak mám najít tu pravou práci?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz