Armáda

O nákupu radarů musí rozhodnout Šlechtová. Ministr chybu odmítá

Mimořádně v pondělí zasedala Bezpečnostní rada státu. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová má totiž podezření, že se v některých armádních zakázkách objevila závažná pochybení. Nesrovnalosti se podle ní měly objevit v zakázkách z doby působení jejího předchůdce a stranického kolegy Martina Stropnického. Současný ministr zahraničí v demisi taková nařčení odmítá.

Ministryni Šlechtové se nezdál třeba plánovaný nákup osmi radarů za 3 a půl miliardy korun z Izraele. Bezpečnostní rada státu se sešla v pondělí, jednání ale bylo tajné.

"Účastníci jsou vázáni mlčenlivostí a komunikuje se jen, že v podstatě byla, proběhla a proběhla k nějakému výsledku. Výsledek se nesděluje," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

O schůzku Bezpečnostní rady státu ale požádal i bývalý ministr obrany Martin Stropnický. Právě za jeho působení se podle Šlechtové měly problematické zakázky objevit.

" V souvislosti se včerejším oznámením Karly Šlechtové stran prověření zakázek na ministerstvu obrany se v dohledné době na mou žádost sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Do té doby nebudu tuto záležitost komentovat," potvrdil Stropnický na Twitteru.

Komentovat ale nic nechtěl ani po dnešním jednání. "Pan ministr se nebude vyjadřovat k jakýmkoliv informacím, které se probíraly na dnešním předsednictvu Bezpečnostní rady státu. Důvod? Informace, které se řeší na této platformě, podléhají utajení a každý, kdo je veřejně probírá, porušuje zákon," vysvětlila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Karla Šlechtová se zase omezila jen na konstatování, že předsednictvo Bezpečnostní rady státu seznámila s tím, že ruské radary jsou už 15 let po své životnosti. "Detailně jsem informovala o zakázce na radiolokátory MADR i zprávě vojenského zpravodajství, na jejímž základě vše prověřila ministerská inspekce a nyní prověřuje pod dozorem státního zastupitelství vojenská policie," uvedla Šlechtová.

"Bude potřeba samozřejmě velice rychle ze strany paní ministryně rozhodnout o té zakázce. Neuvěřitelné, že za 30 let máme stále ruské radary," myslí si premiér v demisi Andrej Babiš.

Podle politologů prý kauza mohla vzniknout snahou Karly Šlechtové přijít s tématem, na kterém by získala politické body.

Šimon Pilek/epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz