Zahraničí

Rakousko bojuje proti politickému islámu: Uzavře několik mešit

Rakousko bojuje proti politickému islámu: Uzavře několik mešit
Zdroj: Profimedia

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že jeho vláda zasáhne proti politickému islámu v zemi. Bude uzavřeno několik mešit a úřady ze země vykáží imámy financované ze zahraničí, informovala agentura DPA.

„Paralelní společnosti, politický islám a radikalizační tendence v naší zemi nemají místo,“ zdůvodnil Sebastian Kurz v pátek ve Vídni. Zatím bylo rozhodnuto o uzavření sedmi mešit a vypovězení dvou imámů.

Mimo jiné bude uzavřena mešita ve Vídni, která je podezřelá z toho, že je pod vlivem ultranacionalistických Šedých Vlků z Turecka. Rozpuštěna byla také Arabská náboženská obec se šesti mešitami, uvedl deník Die Welt.

Úřady zkontrolují činnost dalších nejméně 60 muslimských duchovních z Asociace Turecko-islámské unie ATIB, u nich panuje podezření, že působí v zemi v rozporu se novým islámským zákonem z roku 2015. Ten zavazuje duchovní k pozitivnímu působení vůči státu a společnosti. Zároveň zákon zakazuje mezinárodní financování. „Prověřujeme, zda neporušují zákaz zahraničního financování,“ uvedl ministr vnitra Herbert Kickl. Pokud se podezření potvrdí, podle Weltu bude muset opustit zemi i se svými rodinami.

Související obsah

Podle statistických údajů je v Rakousku více než 400 mešit a muslimských modliteben. Muslimů je v zemi přibližně 700 tisíc, což je přibližně každý dvanáctý obyvatel Rakouska.

tbc, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz