Zahraničí

Vegetariáni měli v jídle vepřové maso. Skandál vyšetřují úřady

Vegetariáni měli v jídle vepřové maso. Skandál vyšetřují úřady
Zdroj: Thinkstockphotos

Zastánce veganské a vegetariánské stravy šokovaly výsledky testů potravin, které nabízejí obchodní řetězce ve Velké Británii. V bezmasých pokrmech našla laboratoř stopy krůtího i vepřového masa.

Laboratorní testy odhalily stopy vepřového masa v „Masových kuličkách bez masa“ z řetězce Sainsbury a stopy krůtího masa ve veganských makaronech připravených pro obchodní síť Tesco, uvedl britský deník Daily Telegraph.

Výsledky testů podnítily vyšetřování Agenturou pro standardy potravin (FSA). „Naší prioritou je zajistit, aby spotřebitelé byli ujištěni, že jídlo, které jedí, je bezpečné a je tím, čím říká, že je. Zkoumáme okolosti těchto incidentů a zajišťujeme důkazy,“ uvedl mluvčí FSA. Výrobky byly schváleny společností Vegetarian Society, což znamená, že byly nezávisle kontrolovány na kontaminaci masem.

Související obsah

Deník Telegraph poslal několik vzorků do akreditované laboratoře potravin v Německu, který odhalil přítomnost vepřové a krůtí DNA v obou výrobcích. Supermarkety uvedly, že jejich vlastní testy v minulosti stopy masa nenalezly. „Toto zjištění nás znepokojilo a provedeme komplexní vyšetřování i s naším dodavatelem,“ uvedl mluvčí společnosti Sainsbury. Podobně reagoval i mluvčí řetězce Tesco: „Požádáme o veškeré podrobnosti o uskutečněných testech a budeme pokračovat ve vyšetřování.“
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz