Zahraničí

Vegetariáni měli v jídle vepřové maso. Skandál vyšetřují úřady

Vegetariáni měli v jídle vepřové maso. Skandál vyšetřují úřady
Zdroj: Thinkstockphotos

Zastánce veganské a vegetariánské stravy šokovaly výsledky testů potravin, které nabízejí obchodní řetězce ve Velké Británii. V bezmasých pokrmech našla laboratoř stopy krůtího i vepřového masa.

Laboratorní testy odhalily stopy vepřového masa v „Masových kuličkách bez masa“ z řetězce Sainsbury a stopy krůtího masa ve veganských makaronech připravených pro obchodní síť Tesco, uvedl britský deník Daily Telegraph.

Výsledky testů podnítily vyšetřování Agenturou pro standardy potravin (FSA). „Naší prioritou je zajistit, aby spotřebitelé byli ujištěni, že jídlo, které jedí, je bezpečné a je tím, čím říká, že je. Zkoumáme okolosti těchto incidentů a zajišťujeme důkazy,“ uvedl mluvčí FSA. Výrobky byly schváleny společností Vegetarian Society, což znamená, že byly nezávisle kontrolovány na kontaminaci masem.

Související obsah

Deník Telegraph poslal několik vzorků do akreditované laboratoře potravin v Německu, který odhalil přítomnost vepřové a krůtí DNA v obou výrobcích. Supermarkety uvedly, že jejich vlastní testy v minulosti stopy masa nenalezly. „Toto zjištění nás znepokojilo a provedeme komplexní vyšetřování i s naším dodavatelem,“ uvedl mluvčí společnosti Sainsbury. Podobně reagoval i mluvčí řetězce Tesco: „Požádáme o veškeré podrobnosti o uskutečněných testech a budeme pokračovat ve vyšetřování.“
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz