Domácí

Soud vyloučil křečka, stavbě D49 stojí v cestě další zvířata

Soud vyloučil křečka, stavbě D49 stojí v cestě další zvířata

Brněnský krajský soud zamítl odvolání několika ekologických spolků na stavbu dálnice D49 u Hulína. Děti země nebo sdružení Egeria ji blokovali kvůli výskytu křečka polního. Stavba ale ještě začít nemůže. V cestě budoucí dálnici podle odpůrců totiž stojí ještě další živočichové.

Nedokončená dálniční křižovatka u Hulína, velké kopce hlíny a dva mosty, to jediné připomíná budoucí dálnici D49. Tisíce aut tak dál jezdí po obcích. Dálnice povede od Hulína.

Po problémech s penězi se objevila zásadní komplikace, kterou byl křeček polní. Silničáři si dokonce nechali zpracovat za více než dva miliony předraženou studii na jeho výskyt. Po kritice dostali část peněz zpět. Stavba se ale kvůli křečkům nerozjela a aktivisté ji poslali k soudu. Ten teď rozhodl.

"Krajský soud v Brně rozhodl o jedné ze tří žalob týkající se spolku Egeria. První z žalob soud zamítl jako nedůvodnou," uvedla mluvčí krajského soudu Eva Sigmundová.

"Čekáme na odůvodnění rozsudku a pak se poradíme s právníky a uvidíme, zda podáme kasační stížnost," sdělil Miroslav Patrik z hnutí Děti Země.

Aktivisté mají v rukávu ale další trumfy, jsou jimi čmeláci a raci. Předsedu spolku Egeria jsme se na to chtěli zeptat, nepodařilo se nám ho ale zastihnout. Křečci, kterých mezi Hulínem a Holešovem napočítali asi šedesát, zdrželi stavbu o několik let.

U brněnského krajského soudu byla žaloba více než rok. "Krajský soud v Brně rozhodl o žalobě přednostně a to z toho důvodu, že posuzoval žalobu jako stavbu ve veřejném zájmu," vysvětlila Sigmundová.

Související obsah

"Soud musel asi hledat toho křečka, no a teď budou honit čmeláky a dívat se na raky," uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Podle plánů má vést D49 až na hranici se Slovenskem. Do roku 2030 se to ale nejspíš nestihne.
 

Petr Zapletal/klma, tn.cz / TV Nova

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz