Domácí

Nakažených pneumokokem loni přibylo, existuje přitom očkování

Pneumokok u nás loni zabíjel více než v minulých letech. I celkový počet lidí, kteří měli závažnou infekci, výrazně stoupl. Proti bakterii, která vyvolává nebezpečné záněty mozkových blan nebo plic, existuje očkování, pro některé skupiny lidí plně hrazené. Jenže proočkovanost stále klesá. Pneumokok přitom může člověka zabít během několika hodin.

Ondru připravil pneumokok o sluch, když mu byli dva roky. Zákeřná bakterie mu totiž pronikla až do mozku. "Jeho stav se dramaticky zhoršoval z hodiny na hodinu, upadl do bezvědomí, prodělal několik operací hlavy," uvedla maminka Kateřina Kalovská.

Epilepsii a výpadky paměti, takové následky si po útoku nebezpečného pneumokoka zase odnesl Jiří Šrajbr. "Já jsem ani netušil, že taková nemoc existuje," sdělil TV Nova Šrajbr.

Právě nebezpečné záněty mozkových blan pneumokok způsobuje. Trvalé následky po nich má sedm z deseti lidí, kteří infekci přežijí. "Dostane se do na sliznice dutiny ústní eventuelně nosu a potom krevní cestou se dostane na to místo, které poškodí, ať už jsou to plíce, někdy srdce nebo třeba mozkové blány," vysvětlila primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Závažných pneumokokových onemocnění loni výrazně přibylo. Postihla celkem 444 lidí, což je nárůst o více než 120 pacientů oproti předchozímu roku. A přibylo i lidí, které pneumokok zabil. Zatímco v roce 2016 jich bylo 66, loni už o 13 víc. Nejčastěji mu podlehli lidé nad 65 let.

Související obsah

Nakažených podle odborníků přibývá kvůli klesající proočkovanosti. Očkovaných je méně než 70 procent lidí, přitom by bylo potřeba 90 procent. Onemocnět ale mohou i naočkovaní lidé.

"Účinnost té vakcíny samozřejmě je daná tím, kolik sérotypů kryje. Ono jich je asi 94 dneska a my kryjeme 10 až 13 těch hlavních," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Vakcína pokrývá kolem 90 procent těch nejzákeřnějších typů pneumokoků.

Martina Kuzdasová/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz