Domácí

Mládě hrabáče narozené v pražské zoologické zahradě je holka!

Mládě hrabáče kapského, které se před pár týdny narodilo v pražské zoologické zahradě, je holka. Dostala jméno Sawa, v překladu ze svahilštiny to znamená ,,ta pravá".

Zoo Praha dlouho tajila pohlaví tohoto afrického savce, který se narodil samici Kvídě už 22. dubna, nakonec se z ní vyklubala holka a roste jako z vody. Ještě jí nejsou ani dva měsíce a už váží přes sedm kilogramů.

Není se co divit, denně spořádá na 40 tisíc mravenců a termitů a tak na váze přibírá zhruba 170 gramů denně. Hrabáč připomíná spíše zvíře z třetihor, za kmotra mu byl herec a vystudovaný zootechnik Igor Bareš.

"Je to takové velmi zvláštní zvířátko, já nechci říct ošiklivé, ale přál bych jí, aby byla hezčí, než je teď," smál se novopečený kmotr.

Sice moc nevidí, zato sluch a čich má výborný. "Ten čich jim právě slouží k tomu, aby našli termity," vysvětlil kurátor chovu kopytníků Jan Marek.

Související obsah

Podle ředitele zoo nastává zlatá hrabáčí doba. "Kvída odchovává, dá se říct, už jedno mládě za druhým, teď už je to třetí životaschopné mládě, kde věříme, že dosáhne dospělého věku," uvedl ředitel zoologické zahrady v Praze Miroslav Bobek.

Malá Sawa zůstane v Praze zřejmě rok, pak poputuje do jiné zoologické zahrady.
 

Lucie Cochlarová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz