Sucho

Česko dál trápí sucho. V obci Píšť nemají vodu už dva měsíce!

Ačkoli v posledních dnech v Česku pršelo, většinu obcí a měst stále trápí sucho. Největším problémem je vysychání hlubinných vrtů. Některé obce dokonce zakazují zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Třeba obec Píšť na Opavsku je bez vody už druhý měsíc.

Nesmějí zalévat zahrady, umývat auta nebo napouštět bazény. Obyvatelé dvoutisícové vesničky šetří vodou, kde se dá. Bez vody jsou obyvatelé Píště od dubna. Kdyby jim stát nedodal cisterny, zřejmě by zůstali na suchu. "My jsme obci Píšť pomohli těsně před Velikonocemi technikou na zásobování," sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Obecní vrt téměř vyschl. Vodu tak do vodojemu dovážejí dobrovolní hasiči ze čtyř okolních obcí - každé dva dny celkem 100 kubíků, tedy polovinu denní spotřeby obce. "Stále musíme zásobovat, abychom pomohli našemu hlubinnému vrtu. Po zapůjčení techniky voda trochu nastoupala," prohlásil starosta obce Daniel Fichna.

Někteří lidé na zalévání zahrádek využívají dešťovou vodu, jenže i ta pomalu dochází. A lidé se neosvěží ani na místním koupališti. Zatímco loni byl totu dobou bazén plný, teď je na dně sotva pár centimetrů. Přesto se bazén pomalu napouští.

Související obsah

"Naštěstí tady máme jeden vrt docela vydatný, dává nám vodu, jedeme ještě z ostatních zdrojů a snad doufejme začátkem prázdnin bychom mohli mít vodu," řekl provozovatel Karel Schorli.

Nedostatek vody trápí obyvatele i jinde. V mnoha městech už museli posílit vodovodní síť. Podle ministerstva je ale v podobné situaci dalších téměř 300 obcí.

Stav spodní vody dlouhodobě klesá. A k tomu přispívá i současné sucho a málo nasycená půda. Stát proto postiženým obcím na hledání a vybudování nových zdrojů vody nabízí dohromady 600 milionů.

Jan Socha/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz