Mince

Pamětní mince byla přelepená dvacetikoruna! Obchod řeší ČNB

Investování do pamětních mincí se může vyplatit. Zvlášť, pokud si pořídíte minci, která je z drahého kovu a vyražená v malém množství. Dávejte si ale pozor. Třeba firma Český mincovní obchod nabízela minci, kterou vyráběla z dvacetikoruny. Jednak se to nesmí a navíc je v podstatě bezcenná.

Svatý Václav na koni s pozdviženou pravicí, takhle vypadala mince, kterou Český mincovní obchod prodával jako pozlacenou pamětní minci svatého Václava. Ve skutečnosti se ale jednalo o přelepenou dvacetikorunu.

"Taková pamětní mince se prodávala v nabídce v řádu stokorun, obvykle okolo tisícikoruny, v jedné akci se dokonce dala pořídit za 199 korun," vypočítává mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

"V roce 2012 jsme v domnění, že je to možné, povrchově upravili dvacetikorunové mince. Na základě podnětu z České národní banky jsme okamžitě zastavili prodej a následně jsme ze všech mincí odstranili povrchovou úpravu a vrátili je do oběhu," vysvětluje mluvčí obchodu Andreas Runkel.

Související obsah

Aktivitami Českého mincovního obchodu se už několik let zabývá ČNB. Podle ní se při takové úpravě mince nejedná o trestný čin.

To ale není jediný vroubek Českého mincovního obchodu. Od inspekce teď dostala pokutu ve výši 400 tisíc korun. "Zaprvé za internetové stránky mincovni-obchod.cz za to, že v rámci tzv. sběratelského servisu automaticky posílal spotřebitelům nevyžádané zásilky. A také za užití nekalé obchodní praktiky," upřesnil Fröhlich.

"Sběratelský servis je součástí našich obchodních podmínek a je součástí evropské legislativy. Proti této pokutě jsme se odvolali a budeme se bránit soudní cestou," kontruje mluvčí obchodu.

Související obsah

Koupě kvalitní mince ale znamená celkem jistě uložené peníze. Hodnota bude stoupat, pokud koupíte minci vyrobenou v omezeném množství. Razidlo se totiž musí zničit, aby bylo jisté, že stejnou už nikdy nikdo nevyrobí.

pez, Veronika Polášková, TN.cz

K tématu Mince

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz