Pašování

Netradiční cestovka: Čechy nechala pašovat drogy do Austrálie

Detektivové z Národní protidrogové centrály rozkryli síť obchodníků s narkotiky, kteří pašovali do Austrálie kokain a heroin. Drogy převáželi výhradně čeští kurýři. V rámci policejní akce s krycím jménem Vombat už bylo obviněno 60 lidí.

Organizátoři najímali kurýry na území celé České republiky, většinou šlo o zadlužené nebo lidi ze sociálně slabších vrstev. Ty pak prostřednictvím cestovní kanceláře poslali organizátoři na jakousi dovolenou do Austrálie, museli to ale vzít přes USA nebo Thajsko, kde do čtyř nafasovaných kufrů dostali něco s sebou.

Do každého zavazadla se vešlo na pět kilogramů drog, které byly ukryté tak dokonale, že je na letištích neodhalily ani rentgeny, ani speciálně cvičení psi. Každý párek českých turistů dovezl k protinožcům 20 kilo kokainu nebo heroinu a za to dostal odměnu 150 tisíc korun.

Na nabídku takovéhle "dovolené" se chytily desítky lidí, ti jeli v rámci nenápadnosti na dovolenou maximálně dvakrát a ještě s delší časovou prodlevou. Když pak za sebe našli náhradu, dostali další provizi.

Související obsah

Náklady na jednu cestu šly do statisíců, i tak se ale vše organizátorům bohatě vyplatilo a to především proto, že heroin a kokain se v Austrálii prodávají o mnoho dráž než v Evropě.

Vyšetřování případu ještě není zdaleka u konce, už v tuhle chvíli je ale jasné, že půjde o jeden z největších zátahů poslední doby. Spolupracovaly na něm i protidrogové jednotky z Austrálie a Spojených států, počet obviněných neustále narůstá. Jen v Česku jich je zatím šedesát, jsou to hlavně kurýři, ale i organizátoři, kteří inkasovali obrovské částky.

Trestní sazba je v tomto případě 10 až o 18 let vězení. Tři kurýři už dostali nepodmíněné tresty v Austrálii. Dovolenou si tam protáhnou o sedm až devět let.

vbo, Ondřej Špalek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz