Dovolená

Prázdniny v Evropě: V těchto dnech to bude na silnicích peklo

Prázdniny v Evropě: V těchto dnech to bude na silnicích peklo
Zdroj: TV Nova

Už za pár dní se děti dočkají letních prázdnin. Češi s celými dvěma měsíci patří k nadprůměru v rámci EU, přesto musí čeští studenti některým svým vrstevníkům v jiných evropských státech závidět. Ze začátku a konce prázdnin mají každoročně obavy dopravní experti. Kvůli přesunům statisíců dovolenkářů tradičně kolabují evropské silnice.

Rekordmanem co do délky letních prázdnin jsou žáci prvního stupně (1. až 4. třída) základních škol v Bulharsku. Ti si vyzvedli vysvědčení už 31. května a volna si budou užívat až do 15. září.

Starší děti si v Bulharsku musí na vysvědčení počkat do konce června. Volna si v těchto dnech už užívají kromě malých Bulharů také Estonci, Finové, Italové, Lotyši a Švédové.

Naopak děti v sousedním Bavorsku si na prázdniny budou muset počkat až do konce července a volno budou mít jen do 10. září. Vedle přelomu června a července a srpna a září představují právě týdny, kdy se na jihu Evropy střídají rekreanti z různých německých spolkových zemí největší dopravní komplikace.

"Určitě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, se určitě vyplatí pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde může začít doprava váznout, a raději si v předstihu připravit záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací," řekl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Silnice jsou ve dnech, kdy dětem začínají letní prázdniny, skutečně přetížené. Rekreanti mířící k moři se na nich potkávají s turisty, kteří se rozhodli pro tuzemskou dovolenou. Na silnicích se tak tvoří kolony, v nichž řidiči tráví i několik hodin.

Související obsah

 

Češi patří mezi největší vyznavače cestování na dovolenou autem. Podle údajů Českého statistického úřadu preferuje cestu letadlem jen desetina českých rekreantů. Naopak 73,8 % odpovědělo, že na dovolenou cestují autem.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz