Záplavy

Na Jihlavsku vyplavuje obyvatele voda z polí. Viní z toho kukuřici

S bleskovými záplavami se opakovaně v těchto dnech potýkají na Jihlavsku. Většinou za ně může, po silných bouřkách a přívalových deštích, voda z polí, na nichž jsou vysázeny plodiny, hlavně kukuřice, které extrémní srážky nedokážou zadržet.

Lidem v Přísece na Jihlavsku teče voda z polí rovnou k domům. "Jak to nemá kudy téct, tak nám to zateklo za ten taras, ten se zbořil a spadl na auto," řekl TV Nova Jaroslav Hos.

Bleskové záplavy tu přitom obyvatele za posledních pár dní postihly už po několikáté. Naposledy v úterý. Obyvatel obce museli v noci vstávat a rozmisťovat pytle s pískem. "Je to za deset dní počtvrté, to je na tom nejhorší," zlobí se Josef Hos.

Podobné potíže mají lidé také v jihlavské místní části Staré Hory. Lidé tu byli během posledních pár dnů vyplaveni už třikrát. I tady, stejně jako v Přísece, je nad domy pole s kukuřicí. Přívaly vody nedokáže zadržet.

Související obsah

"Obě dvě auta byla zatopená a zničená," zoufá si obyvatel Starých Hor Jan Novotný. Voda mu vytopila i spodní patro domu a zničila třeba pračku nebo sušičku.

Pole s kukuřicí je bez jakýchkoliv ochranných pásem jen pár metrů od rodinných domků. Zemědělci slibují, že zavedou protierozní opatření. Ta z pohledu legislativy nutná nebyla. Jenže je otázkou, jestli to bude stačit. U příseky je ochranný pruh obilí, ale ani to nepomohlo.

Související obsah

Jednatel místního družstva Josef Vašourek slibuje, že tam zemědělci ještě udělají odtokový kanál. "Aby ta voda, pokud nějaká přijde, mohla odtéct jiným směrem," slibuje Vašourek.

"Dá se to řešit tak, že by tady nesázeli kukuřici. Muselo by tady být obilí nebo tráva," myslí si vyplavení obyvatelé. Ti se o dalším postupu chtějí poradit s právníky.

Místní jsou přesvědčeni, že by ministerstvo zemědělství platnou legislativu, která zemědělcům doporučuje co a kde vysazovat , mělo zpřísnit - tak aby se podobné věci neopakovaly.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

vbo, David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Záplavy

Důležité Události

Píše se na Deník.cz