Summit

Úspěch diktátora nebo triumf míru? Svět se pře o summit

Historické setkání prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong Una v Singapuru je minulostí a nejen politici teď začínají s jeho analýzou.

A názory jsou různé. Jedni považují summit za přelomový s tím, že pomůže jadernému odzbrojení, druzí zase tvrdí, že z Kimovy strany jde jen o nekonkrétní dohodu a ústupek, který má uklidnit svět.

Zda dojde k jadernému odzbrojení KLDR, o což se snaží zhruba čtvrtstoletí západní mocnosti, nikdo netuší. Donald Trump má ovšem jasno.

"Myslím, že teď musíme začít s denuklearizací severní Koreje a já věřím, že jen co se Kim vrátí do své země, tak začneme v podstatě okamžitě," ujišťuje americký prezident.

Konkrétní kroky společná americko-severokorejská deklarace nepřináší. Zatímco ještě před půl rokem hrozil na Korejském poloostrově otevřený konflikt a rakety KLDR dopadaly až do Japonského moře, nyní obávaný a nevypočitatelný diktátor otočil.

To potvrzují i politologové, podle kterých Pchjongjang k jednání přivedla zejména ztráta podpory ze strany Číny, jediného velkého spojence.

Trump sice odmítá Severokorejcům odpustit sankce, zároveň ale slíbil pozastavit pravidelná vojenská cvičení s Jižní Koreou. A to po dobu dvou a půl let - do tehdy má být podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea KLDR úplně bez jaderného arzenálu.

Jenomže to staví do přinejmenším velmi nepříjemného pozice nejen Jižní Koreu ale také Japonsko. Trump také naznačil, že by stáhl americké vojáky z Jižní Koreje.

Stálá přítomnost 28 tisíc amerických vojáků v Jižní Koreji už od korejské války v padesátých letech minulého století garantovala bezpečnost a rovnováhu sil v pacifickém regionu. Trumpovy kroky proto jeho asijští spojenci označují za obrovské až nepřiměřené ústupky Kim Čong-unovi.

pez, Karolína Tomašková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz