Vysvědčení

Zásadní zkratka změní podobu vysvědčení! Co přibude?

Zásadní zkratka změní podobu vysvědčení! Co přibude?
Zdroj: Profimedia

Školáci letos na vysvědčení najdou jednu zásadní novinku, která jim do budoucna pomůže s hledáním práce nebo studiem v zahraničí. Přestože ji některé školy zavedly už v minulých letech, takzvaná zkratka EQF bude pro většinu žáků úplně nová, uvádí Národní ústav pro vzdělávání.

Zkratka EQF (European Qualifications Framework) v pravé horní části vysvědčení a jedna z číslic od 1 do 8 budou ukazovat na úroveň vzdělání žáků. "Zkratka může usnadnit práci personalistům a zaměstnavatelům při hledání uchazečů na konkrétní pozice," vysvětluje funkci EQF Helena Úlovcová, náměstkyně ředitele Národního ústavu pro vzdělávání.

Novinka se týká všech žáků a studentů od základních po vysoké školy, setkají se s ní tak i na absolventských vysvědčeních, výučních listech nebo diplomech. Pro samotné školy se ale nic nemění, EQF už totiž bude předtištěné na tiskopisech.

Výhodou zkratky EQF je také fakt, že ji znají i v zemích Evropské unie. Jde o zavedený společný evropský referenční rámec, který pomáhá pochopit a porovnat různé kvalifikace získávané ve státech EU, což byl doteď pro české studenty i zaměstnance velký problém a se schvalováním domácích kvalifikací si v zahraničí zažívali pořádné peripetie.

Související obsah

„Po maturitě jsem hledal práci v Německu. Oslovil jsem jednu bavorskou firmu a předložil jim vysvědčení. Zpočátku nerozuměli překladu vysvědčení ani typu školy, na které jsem studoval. Později jsem dokumenty doplnil o údaje EQF
a Europass - dodatek k osvědčení. Zaměstnavatel pak už věděl, jaké jsou moje schopnosti a dovednosti," sdílí svoje zkušenosti Karel, absolvent střední odborní školy.

nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz