Internetové bankovnictví

Nepoučitelní Češi! Nemění si hesla a vystavují se obrovskému riziku

Nepoučitelní Češi! Nemění si hesla a vystavují se obrovskému riziku
Zdroj: Getty Images

Víc než polovina Čechů si mění hesla jen jednou za rok, popřípadě vůbec. Nedbají ani na antivirovou ochranu, obzvlášť pak ve svých chytrých telefonech. Případný virus jim pak v mobilním bankovnictví nebo při brouzdání po internetu může nadělat pořádnou paseku. Údaje vychází z Indexu bezpečnosti, který každý rok zveřejňuje Česká bankovní asociace (ČBA).

Podle ČBA je ideální měnit si hesla na různých internetových účtech jednou za čtvrt roku, což ale dělá jen 15 % Čechů. "Jedná se přitom o tu nejjednodušší a zároveň velmi účinnou ochranu, která nás, vyjma pár vteřin našeho času, nic nestojí," upozorňuje Tomáš Hládek, odborník na kybernetickou bezpečnost ČBA. Právě frekvence změny hesel dosahuje v rámci Indexu bezpečnosti nejhorších výsledků.

Problém vidí Hládek i u PIN kódů, kde ale panuje opačný problém - bankou vygenerovaná hesla bývají často bezpečnější než ta, která zadá uživatel. "Nemají totiž žádnou návaznost na data a čísla v našich životech a nejsou tedy snadno odhalitelné," doplňuje.

Související obsah

V ohrožení jsou také naše chytré mobilní telefony a hesla na nich. "Přestože ochrana mobilních telefonů je stále velmi špatná, oproti loňskému roku jsme na tom přeci jen o něco lépe a nějakým způsobem zabezpečený ho má zhruba 47 % lidí," dodává Hládek.

O bezpečnost na internetu se zatím zajímá jen zhruba 34 % populace. Jak tedy nedostatečnou ochranu v online světě řešit více zodpovědně? Stačí si v dostatečných intervalech měnit hesla a nezapomínat na antivirovou ochranu. V úvahu nepřipadají hesla ani PIN kódy obsahující jména nebo data narození vás nebo rodinných příslušníků. "Stejně jako jsme vystaveni nebezpečím ve skutečném světě, musíme jim čelit i v tom virtuálním. Je však potřeba větší osvěta," uzavírá Pavel Štěpánek, ředitel ČBA.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz