Legalizace

Kanadský parlament zlegalizoval rekreační kouření marihuany

Kanadský parlament zlegalizoval rekreační kouření marihuany
Zdroj: Fotografie: Isifa.com

Senát v Kanadě schválil legalizaci užívání marihuany pro rekreační účely. Stalo se tak den poté, co podobně hlasovala i dolní komora parlamentu. Poslanci tak otevřeli cestu nejen ke svobodné spotřebě, ale také k výrobě této měkké drogy, a to nejspíše od září, uvedla dnes agentura AFP.

„Pro naše děti bylo až příliš snadné opatřit si marihuanu – a pro zločince shrábnout zisk. Teď to změníme,“ napsal na svém Twitteru premiér Justin Trudeau.

Senát předlohu schválil v poměru 52 ku 29 hlasům. V tuto chvíli by zákon měla ještě podepsat generální guvernérka, která zastupuje královnu Alžbětu II. Podpisem tak skončí zákaz, který platil v Kanadě od roku 1923. Použití marihuany pro lékařské účely bylo v zemi povoleno již v roce 2001.

Kanada se tak stává první zemí ze skupiny G7, která povoluje úplnou výrobu a spotřebu konopí. Děje se tak přibližně pět let poté, co Uruguay jako první země světa marihuanu legalizovala.

Přes veškerou legalizaci budou v Kanadě platit i nadále jistá omezení ohledně marihuany. Každé balení marihuany musí být opatřeno varováním před zdravotními následky a bude platit zákaz reklamy zaměřené na mladé lidi. Bude také nezákonné vlastnit více než 30 gramů drogy nebo pěstovat více než 4 rostliny na domácnost.

Za porušení těchto pravidel budou hrozit přísné tresty. Například až 14 let ve vězení hrozí za prodej drogy nezletilým osobám.

O změnu v protidrogové politice, která je údajně zastaralá a neúspěšná, usiluje také bývalý britský ministr zahraničí William Hague. Vládní zdroje však uvádějí, že zmírnění protidrogové politiky není v plánu.

Mayová v pondělí uvedla, že je potřeba řešit případy medicínského použití konopí, o kterém by měli rozhodovat výhradně lékaři. Hague zmínil, že mnohé země už daly souhlas s lékařským použitím konopí a že některé země umožnily jeho rekreační používání, což je případ Kalifornie nebo již zmíněné Kanady.

Britská veřejnost je ohledně tématu rozdělená, uvedl list Daily Mail. Pro stávající stav je 40 % oslovených, legalizaci marihuany podporuje více než čtvrtina lidí a dekriminalizaci skoro čtvrtina.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz