CVVM

Zaveďme znovu trest smrti, žádá většina Čechů. Byli byste pro?

Zaveďme znovu trest smrti, žádá většina Čechů. Byli byste pro?
Zdroj: Profimedia

Většina Čechů by byla pro opětovné zavedení trestu smrti. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti se vyslovilo 37 % lidí.

Trest smrti byl u nás zrušen v roce 1990. Doposud by si ale více než polovina lidí přála, aby v Česku existoval (celkem 55 % dotázaných). Podle analytiků se názory na trest smrti mezi lidmi liší s ohledem na jejich životní úroveň či vzdělání. 

"Odpověď, že trest smrti má existovat, zvolilo výrazně méně respondentů s vysokoškolským vzděláním (43 % pro trest smrti, 49 % proti), zatímco u ostatních vzdělanostních kategorií byla pro trest smrti vždy nadpoloviční většina dotázaných," vysvětlila Naděžda Čadová z CVVM.

Pro trest smrti se významně častěji vyjádřili lidé zastávající levicové názory. Souhlas se zavedením trestu smrti častěji vyjádřili dotázaní, kteří ve 2. kole prezidentských voleb hlasovali pro Miloše Zemana (61 % pro, 31 % proti), než ti, kteří podpořili Jiřího Drahoše (47 % pro, 46 % proti). Naopak z hlediska pohlaví či věku nebyly zaznamenány statisticky významné rozdíly. Od začátku 90. let postupně počet lidí, kteří souhlasí s trestem smrti, klesá.

 

Průzkum zjišťoval také postoje lidí k interrupci a eutanazii. Sedm z deseti Čechů je toho názoru, že o umělém přerušení těhotenství by si měla žena rozhodovat sama. Již v roce 1990, kdy byla tato otázka položena lidem poprvé, se ukázalo, že je společnost v tomto ohledu poměrně liberální.

Související obsah

Otázka ukončení života nevyléčitelně nemocného pacienta (tzv. eutanazie), je v české společnosti dalším kontroverzním tématem. Přibližně dvě třetiny s uzákoněním eutanazie souhlasí. Rozhodně proti pak je jen necelá desetina lidí.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz