Domácí

Pokud Babiš selže, mohly by být předčasné volby, připustil Zeman

Pokud Babiš selže, mohly by být předčasné volby, připustil Zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman připustil, že by v případě neúspěchu nové vlády nebyl zcela proti předčasným volbám. Ty by probíhaly společně s komunálními volbami, tedy 5. a 6. října. Zeman možnost předčasných voleb připustil v rozhovoru pro MF Dnes.

Zeman má v pátek schůzku s Miroslavem Pochem (ČSSD), který je kandidátem na post ministra zahraničí. S tím ale prezident nesouhlasí a již dříve pohrozil, že Pocheho ministrem nejmenuje.

ČSSD ale na jeho jmenování prozatím trvá, existuje tak možnost, že ani druhý pokus Andreje Babiše o sestavení vlády nebude úspěšný. Pokud by k tomu došlo, existuje ještě třetí pokus, který podle ústavy vyhlašuje předseda Sněmovny.

V případě, že ani třetí pokus nebude úspěšný, má pak prezident možnost vyhlásit předčasné volby. Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes zdůraznil, že je to ale možnost, nejedná se o povinnost.

V takovém případě by se podle Zemana mohly volby stihnout klidně společně s komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října.

Související obsah

"Ale zatím je to teoretické úvaha, jednání nezkrachovala. Důvěřujme, že kvůli jednomu člověku sociální demokracie nezahodí to, co se investovalo - včetně mé práce - do fungující vlády," nechal se slyšet Zeman.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz