Domácí

Smutná zpráva ze zlínské zoo, slonice Zola porodila mrtvé mládě

Zlínská Zoo se zahalila do smutku. Dlouho očekávané mládě ohroženého slona afrického se narodilo mrtvé. Slonice je naštěstí v pořádku.

Odchovat mládě slona afrického se v Česku ještě nikdy nepodařilo. Zolu uměle oplodnili loni v lednu po dvou letech příprav. Od té doby její březost veterináři denně sledovali a konzultovali i s odborníky ze zahraničí.

"Každý den provádíme odběry krve, kde se sleduje hladina především progesteronu, která nám ukáže úplně z blízka, kdy ten porod nastane," zveřejnil již dříve veterinář Dominik Gregořík. Dnes krátce po půlnoci se konečně dočkali. Jenže záhy zjistili, že letité úsilí celého týmu tentokrát dobře nedopadlo.

"Bohužel přinášíme smutnou zprávu. Slonice Zola krátce po půlnoci porodila. Porod proběhl bez problémů, slůně se však narodilo mrtvé. U prvorodiček to bohužel není neobvyklý jev," uvedla zlínská zoo v prohlášení.

Mělo jít o první slůně africké narozené v Česku. Samice je v pořádku. Chov slonů afrických je komplikovaný a jejich rozmnožování přirozenou cestou se po celém světě moc nedaří. Poslední rok se na světě narodilo v zahradách jen pět slůňat.

Související obsah

V zoologických zahradách najdeme častěji slony indické, ti jsou menší a také ovladatelnější. Ani jejich chov ale není jednoduchý. Například v pražské zoo v roce 2013 zemřela teprve 5letá slonice Tonya. Zabila ji akutní bakteriální infekce.

Zlínská zoo zatím víc k tragickému případu říct nechce. Ví se jen, že Zola porodila samičku, která vážila necelých devadesát kilogramů. Odborníci teď chtějí zjistit, co přesně se stalo.
 

Lukáš Veselý/klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz