Pátrání

K chlapcům v jeskyni proplaval potápěč. Nemůžou je dostat ven!

Dvanáct chlapců a jejich fotbalový trenér, kteří byli po 9 dnech záchranných akcí objeveni živí v jeskyni Tcham Luang Nang Non v Thajsku, ještě nemají vyhráno. Před evakuací podstoupí až čtyřměsíční potápěčský výcvik. Po celou dobu budou dostávat zásoby a ze zaplavené jeskyně bude postupně odčerpána voda.

Potápěči námořnictva našli skupinu malých fotbalistů ve věku od 11 do 16 let a jejich 25letého trenéra přibližně 4 kilometry od ústí jeskynního komplexu na severu země, při jehož návštěvě je před 10 dny uvěznily povodně.

Podle místního guvernéra byl po zběžné prohlídce vyhodnocen stav většiny z nich jako dobrý, pouze několik má zdravotní problémy, nikoli však kritické.

Související obsah

Kapitán námořnictva Anand Surawan médiím sdělil, že do jeskyně budou po dobu čtyř měsíců dopravovat jídlo a pití, aby mohli chlapci podstoupit náročný potápěčský výcvik, díky němuž je budou moci evakuovat ven.

Druhou možností je, že do té doby opadne voda, kterou záchranáři odčerpávají, a chlapce bude možné zachránit bez nutnosti potápění. Anmar Mirza, přední americký jeskynní expert a záchranář na místě, dříve prohlásil, že bezpečnější by bylo počkat, až voda opadne a nenutit chlapce do potápěčských pokusů. 

Podle expertů však nemusí být kromě výcviku samotného snadné ani dopravování zásob do 4 kilometry vzdáleného ústí jeskyně. „Dodání zásob na místo závisí na tom, jak náročné jsou ponory. Pro záchranáře to bude velice nebezpečné,“ uvedl pro agenturu AP Anmar Mirza.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz