Banka

Pozor na platby kartou v zahraničí! Můžou se pěkně prodražit

Poplatky za platby kartou v zahraničí si sice běžně české banky neúčtují, i tak se vám ale platba může prodražit. U obchodníků je totiž možné zvolit si, zda budete platit v místní měně či v českých korunách. A právě druhá možnost může být kvůli nevýhodnému kurzu pěkně drahá. S jakými dalšími poplatky a omezeními musíte při použití karty v zahraničí počítat?

Přestože si mnoho Čechů bere na dovolenou hotovost, platby kartou se v zahraničí stávají stále oblíbenější. Především mimo EU ale mohou být problémové.

U zahraničních obchodníků je totiž možnost zvolit si, v jaké měně se částka z vašeho účtu strhne. Lokální měna je přitom vždy výhodnější. Pokud zvolíte české koruny, sice uvidíte přesnou částku, která se vám z účtu odečte, nicméně půjde o velmi nevýhodný kurz. Ten totiž v tomto případě určuje majitel terminálu a ne vaše banka. Pokud zvolíte lokální měnu, převede vám peníze banka podle svého, zpravidla výhodnějšího kurzu.

Před použitím převodu měny varuje i ministerstvo financí: 
 


 

Dalším kamenem úrazu je obecně akceptování různých druhů platebních karet. Například v Německu můžete mít u některých obchodníků problém s u nás běžnými kartami Visa či MasterCard. S druhou jmenovanou kartou bývá problém také v Holandsku.

Související obsah

Naštěstí je vždy možné vybrat si z karty v zahraničí hotovost v bankomatech - ale i tyto výběry provází omezení v podobě poplatků. Každá banka si je v Česku účtuje jinak, nicméně pozor si dejte především na ty banky, které si účtují nejen manipulační poplatek, ale také určité procento z vybrané částky. Na přehled poplatků u našich největších bank při výběru v zahraničí se podívejte do tabulky:

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz