Novičok

Druhá otrava novičokem mohla být náhoda, tvrdí britský expert

Druhá otrava novičokem mohla být náhoda, tvrdí britský expert

Druhá kauza otravy nervovým jedem novičokem na jihu Anglie má možné vysvětlení. Podle britského vládního experta se k látce mohl pár dostat náhodou přes kontaminovaný předmět. Uvedla to na svém webu televize BBC. Nemohlo však jít o nákazu v otevřeném prostoru.

Podle odborníka na bezpečnost Franka Gardnera je novičok tak toxický, že se dokáže do organismu dostat i pouhým dotykem přes kůži. Podle britského ministra vnitra přišel pár do kontaktu s látkou jinde než Skripalovi, nicméně v Salisbury se muž i žena, původem ze sousedního Amesbury, pohybovali den před otravou.

Fakt, že byl pár vystavený látce skrze kontaminovaný předmět, potvrdilla britská policie, píše BBC. Podle ČTK není pravděpodobné, že by se novičok jen tak vyskytoval v otevřeném prostoru, protože by se vlivem deště a slunečního záření rozpadl. Kontakt ve vnitřních prostorech s kontaminovaným předmětem je tak zatím jedna z reálně možných příčin.

Web MSN také napsal, že policie nyní po kontaminovaném předmětu usilovně pátrá. Britská vláda proto vyzývá občany v okolí Salisbury a Amesbury, aby se v žádném případě nedotýkali cizích předmětů. Údajně je totiž riziko, že bude látce vystavený i někdo jiný, poměrně velké.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz