Duma

Zabíjely v Sýrii chemické zbraně? Experti znají výsledky rozboru

Zabíjely v Sýrii chemické zbraně? Experti znají výsledky rozboru
Zdroj: ČTK

Ve vzorcích ze syrské Dumy, které měl v dubnu zasáhnout chemický útok, nenašli experti nervově paralytickou látku. Dva vzorky ale obsahovaly chlór. Informovala o tom Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Analýza neprokázala útok sarinem, o kterém se spekulovalo. To ale neznamená, že nebyly použity chemické zbraně, jak tvrdí organizace Bílé přilby i některé velmoci včetně USA, Německa nebo Francie. Píše o tom portál BBC.

Dva vzorky, které experti z OPCW odebrali na místě útoku i z těl obětí, obsahovaly zbytky chlóru a výbušnin. "Tým stále zjišťuje, jaký význam tyto výsledky mají," uvedla organizace v předběžné zprávě.

Chlór potvrdil rozbor ve vzorcích 2 a 4, které byly získány z rozbombardovaných budov, kde se našly také průmyslové plynové lahve. Jestli tam už byly dříve, nebo jen kvůli ničivosti útoku, budou vědci ještě vyšetřovat.

Související obsah

Pri dubnovém bombardování zemřelo ve městě Duma asi 40 lidí, většinou civilistů. Lékaři ošetřili také stovky zraněných, které měly příznaky zásahu chemickými zbraněmi. Podle organizace Bílé přilby použil zakázané zbraně režim Bašára Asada.

Spojené státy, Francie, Německo či Velká Británie útok odsoudily a vyslaly na místo vlastní expertní týmy. Naopak Asadův spojenec Rusko nařčení odmítl, dočkal se ale obvinění z maření práce vyšetřovatelů OPCW. Vojáci totiž experty na místo pustili až po několika dnech, kdy mohly být důkazy odklizeny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz