Smrt

Zemřel jeden z otců Spider-Mana. Jeho rodiče byli z Československa

Zemřel jeden z otců Spider-Mana. Jeho rodiče byli z Československa
Zdroj: oficiální zdroj

Ve věku 90 let zemřel kreslíř a autor komiksů Steve Ditko. Spolu se šéfem Marvel Comics vytvořil postavy Spider-Mana a Doctora Strange. Byl nalezen mrtvý ve svém bytě v New Yorku. Příčina smrti zatím není známá.

Komiksoví nadšenci po celém světě truchlí. Zemřel jeden z nejvýraznějších kreslířů Steve Ditko. Jeho bezvládné tělo nalezli policisté 29. června v bytě na Manhattanu, zemřel zřejmě o dva dny dříve. Až nyní o smrti informovala společnost Marvel.

"Naše marvelovská rodina smutní nad ztrátou Stevea Ditka," uvedl prezident Marvel Entertainment Dan Buckley. "Steve přeměnil komiksový průmysl a marvelovský vesmír. Jeho odkaz nebude nikdy zapomenut," citoval Buckleyho portál The Guardian.

Steve Ditko se narodil ve městě Johnstown v Pennsylvanii československo-ukrajinským rodičům. Jeho otec miloval komiksové stripy v novinách, což podnítilo i Ditkův zájem o kreslené příběhy. Po vojenské službě v Německu začal v roce 1950 studovat kresbu v New Yorku.

Postavu Spider-Mana vytvořil Ditko v roce 1961 poté, co mu jeho obraz svěřil šéf Marvel Comics Stan Lee. Nebyl spokojen s původním návrhem kreslíře Jacka Kirbyho, a tak přišel na řadu Ditko. Díky němu má Spider-Man nezaměnitelný červenomodrý oblek.

Související obsah

O dva roky později pak Ditko poprvé nakreslil postavu Doctora Strange. V roce 1966 ale z Marvelu odešel, údajně po sporu s Leem. Kreslit ale nepřestal, jeho díla vycházela v různých časopisech až do 90. let. Snažil se ale žít nenápadným životem a vyhýbal se mediálnímu zájmu.

Ztráta významného kreslíře rozesmutnila kolegy, komiksové autory i režiséry. Hold mu vzdal také spisovatel Neil Gaiman: "Děkuji, že jsi udělal mé dětství ještě podivnějším. Steve Ditko viděl věci po svém a naučil nás nazírat na ně unikátním způsobem. Často ho kopírovali, nikdy se mu nevyrovnali," napsal na twitter.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz