Klouby

Bolí mě klouby, bude pršet. Vědci řekli, jestli počasí s bolestí souvisí

Bolí mě klouby, bude pršet. Vědci řekli, jestli počasí s bolestí souvisí
Zdroj: oficiální zdroj

"Bolí mě koleno, bude pršet." Kolikrát jste slyšeli tuhle větu od prarodičů nebo jiných seniorů? Přitom neexistuje žádný důvod, proč by tomu tak mělo být. Teď vědci dokonce přišli se studií, která dokazuje, že bolest s počasím nemá žádnou souvislost.

Rozšířená pověra praví, že při změně počasí bolí klouby. Pociťují to především starší lidé, kteří častěji trpí revmatickým onemocněním. Mnoho z nás už jistě slyšelo babičku nebo dědečka tvrdit, že přijde déšť, protože je něco pobolívá.

Má ale tahle pověra reálný základ? Anebo s počasím bolest kloubů vůbec nesouvisí? To se rozhodli zjistit výzkumníci z australského Sydney. Do průzkumu se zapojilo celkem 345 pacientů s artrźou. O výsledcích píše portál ABC.

Aby se vyhnuli předpojatosti, nemohli se jednoduše zeptat, jestli cítí bolest spolu s proměnou počasí. Respondenti proto měli tabulky, kde zaznamenávali, jak moc je zrovna dnes klouby bolí, které poté odborníci porovnali s tím, jaké bylo počasí.


Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

Související obsah

Žádnou souvislost mezi oběma grafy nezaznamenali. Profesorka Manuela Ferreirová, která studii vedla, pak zdůraznila, že dříve sice výzkumy spojení ukázaly, otázky ale byly kladeny špatně. "Když pacienti cítili bolest, jednoduše se zeptali, čím si myslí, že to je. A oni řekli, že počasím," kritizuje předchozí studie.


Co s bolavými klouby? Poradí seriál ODSTÍNY BOLESTI na webu Nova Plus!

Zároveň ale Ferreirová připustila, že bolest může s počasím souviset, pokud pacient trpí jiným onemocněním než artrózou. Pokud tedy máte revma nebo artritidu, mohou se u vás stále projevit "věštecké schopnosti".

Zatím nejrozsáhlejší výzkum z roku 2017 ale souvislost také vyloučil. Vědci v něm zkoumali data od více než milionu a půl amerických pacientů s onemocněním kloubů. Žádné spojení s deštěm či vlhkostí a častějšími návštěvami lékařů nebo větší konzumací léků se neprokázalo.

epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz