Taťána Malá

Zvrat! Ministryně Malá po jednání hnutí ANO oznámila rezignaci

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá končí! Ačkoliv odpoledne trvala na tom, že ve svých diplomových pracích neopisovala a končit nehodlá, po podvečerním jednání vedení hnutí ANO oznámila rezignaci! Ministryní byla necelé dva týdny. Andrej Babiš požádá prezidenta, aby jej dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti a bude hledat nového ministra. Opozici se však nelíbí, že mi právě toto ministerstvo měl vést někdo, kdo je trestně stíhaný.

Malá i po jednání výboru trvala na tom, že při psaní diplomových prací neopisovala. Uvedla ale, že svou kauzou, kterou považuje za kampaň, nechce dále poškozovat nastupující koaliční kabinet ANO a ČSSD. A také nechce dál čelit mediálnímu tlaku.

Premiér Andrej Babiš po jednání výboru hnutí ANO uvedl, že vedení hnutí je přesvědčeno, že Malá nepodváděla a vyjádřilo jí podporu. Malá se podle Babiše zachovala statečně. Předpokládá, že oficiálně dostane demisi v úterý. Důvod pro odklad středečního hlasování o důvěře vládě ale nevidí.

"Já jsem obě dvě tyto práce obhájila a obě dvě jsem obhájila za A, to si myslím, že je poměrně zásadní věc. Ty práce prošly několika kontrolami. Když jsem psala tu první diplomku, bylo mi 24 let. Asi jsem se v některých místech dopustila chyby a zapomněla citovat," připouštěla na odpolední tiskové konferenci Malá.

Uvedla, že na diplomové práci o chovu králíků intenzivně spolupracovala s vedoucím práce, který zároveň vedl i původní diplomovou práci, kterou měla Malá údajně opsat.

"Nenašla jsem v té práci ani jednu stranu, která by byla shodná. Jsou tam velmi podobné odstavce, ale je to proto, že se bavíme o teoretické části," zdůraznila Malá. Podle ní byly zdroje, z nichž mohla vycházet, velmi omezené. Zdrojů měla k dispozici zhruba 11.

Novináři nejprve odhalili, že její diplomová práce, za níž získala magisterský titul v Bratislavě, se částečně shoduje s prací jiné studentky a textem, který byl zveřejněn on-line.

V práci objevil Český rozhlas shodnou pasáž i s překlepy. "Vykopírovávala jsem si věci do samostatného souboru a když jsem tu práci zpracovávala, tak jsem u tohoto překlepu zapomněla uvést konkrétní citaci," vysvětluje Malá, kde se dopustila chyby. Podle ní je shoda jen 5% a problematická je jen jedna strana a tři další odstavce.

Následně média upozornila i na to, že se její druhá diplomová práce, za níž získala inženýrský titul v Brně, částečně shoduje s jinou diplomovou prací na obdobné téma.

Univerzita uvedla, že v té době neexistovaly antiplagiátorské programy, které by toto odhalily, a ačkoliv je práce o chovu králíků originálním vědeckým výzkumem, v teoretické části se z dnešního pohledu jedná o plagiát. Na to, že nikdo nezpochybnil gró práce, ale jen teoretickou rešerši, se opakovaně odvolávala i Malá.

"Očekávala jsem, že mě vedoucí, který vedl i tu původní práci, opraví. Byla jsem v dobré víře, že to dělám dobře," bránila se ministryně.

Ministryně Malá obvinění, že při psaní svých diplomových prací opisovala, od počátku odmítala. Pro TV Nova uvedla v neděli, že má čisté svědomí a kauza vznikla kvůli její připravované koncepci změn na ministerstvu spravedlnosti.

Andrej Babiš o víkendu uvedl, že pokud se Malá nezvládne obhájit, tak by měla na svou funkci rezignovat. Řekl ale, že doufá, že se ministryně obhájí, a že jde jen o kampaň. Malá Babišovi svou rezignaci nenabídla. Přiznala mu, že v některých pasážích mohla chybovat.

Její prací se bude zabývat i etická komise Mendelovy univerzity. Malá věří, že bude její text posuzovat podle kritérií, která v té době platila, a uzná, že nepochybila.

"V diplomové práci paní Malé jsou v literárním přehledu, který shrnuje poznatky o technologiích ustájení králíků a požadavcích na mikroklima, v určitých pasážích namísto originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003," zdůraznila rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Škola si nechala vypracovat i externí právní analýzu dalšího možného postupu. Etická komise má na projednání případu měsíc.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz