Život v Evropě

Češi jsou největší odpůrci eura, ukázal průzkum. Brali byste ho?

Češi jsou největší odpůrci eura, ukázal průzkum. Brali byste ho?
Zdroj: Profimedia

Není žádnou novinkou, že Češi euro nechtějí. Podle posledního průzkumu Eurobarometer jsou ale dokonce vůbec největšími odpůrci jednotné evropské měny ze všech členských států EU. Přesto jde na cestách do zahraničí o nejoblíbenější měnu. Téměř polovina populace navíc podle České bankovní asociace považuje euro za stabilní měnu.

Euro jakožto jedinou měnu v EU rezolutně odmítá na 73 % Čechů. Přitom se Česká republika při vstupu do EU v roce 2004 zavázala, že euro v budoucnu přijme. Stejně tak učinily i další země - například sousední Slovensko, které euro přijalo už v roce 2009. 

"Situaci před přijetím v Česku a na Slovensku nelze vůbec srovnávat. Souvisí s jejich zkušenostmi se samostatnou slovenskou měnou po měnové odluce v roce 1993, kdy slovenská koruna v porovnání s českou oslabila a po většinu doby své existence se na paritu 1:1 již nevrátila," podotýká Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA k situaci, ve které Slovensko před přijetím nové měny bylo.

K euru se přitom ale ani Češi nevyjadřují vyloženě negativně. Necelá polovina národa ho dokonce považuje za stabilnější než před finanční krizí.

Výsledky červnového výzkumu ČBA také ukazují na to, že jde o nejpoužívanější měnu při cesty mimo eurozónu. Češi se tak na Dálném východě nebo za velkou louží vybaví raději eurem než například dolarem.

 

Související obsah

Zajímavé také je, že si raději vyberou peníze doma, než aby důvěřovali bankomatům v zahraničí. Zbylé peníze po návratu do vlasti si potom téměř 80 % populace nechává na další cestu, než aby si ji šla směnit do směnárny.

"Může to souviset s poplatky za směnu, ale také se v tom odráží skutečnost, že nemalá část Čechů považuje euro za stabilní měnu, a to i navzdory nedávné finanční krizi," říká Zámečník.

Česká republika je i přes nevoli občanů stále na seznamu těch, kteří k euru jednou budou muset přistopit. Mnoho lidí se ale bojí, že by euro mohlo negativně ovlivnit náš ekonomický růst. "Osobně se adomnívám, že v případě České republiky může být účinek převzetí eura pozitivní, pokud ovšem nenastane nová eurokrize," shrnuje Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky. 

 

Pokud jde však o úspory, nemůže euro koruně konkurovat. "Svědčí to o důvěře, kterou naše národní měna má, a o její stabilitě," upřesňuje Miroslav Zámečník. Euro má zatím užití především v podnicích. Neznamená to ale, že by jeho přijetí mělo mezi podniky větší podporu, naopak. Případný přechod na euro by se totiž mohl negativně dotknout drobných firem a podnikatelů. 

 

"Musíme brát v potaz, že podnikatelé v naší zemi nejsou výhradně jen exportéři a pro celou řadu zejména mikro a malých podniků by znamenal přechod na euro jen čisté náklady, třeba v souvislosti se změnou účtu či banky, s úpravami v účetnictví, v dokumentech nebo ve smlouvách," uzavírá Vladimír Dlouhý.

nor TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz