Cestujeme bezpečně

Singapur a Japonsko mají nejlepší pasy! Jak jsou na tom ty české?

Singapur a Japonsko mají nejlepší pasy! Jak jsou na tom ty české?
Zdroj: isifa.com

Každoročně vydáváný Henley Passport Index opět určil, se kterým pasem je nejjednoduší se dostat do všech zemí světa. Pro tento rok zvítězil japonský a singapurský pas. Naše pasy ale také zabodovaly a oproti loňsku poskočily o dva stupínky na sedmé místo na světě!

Cestovní pasy jsou nezbytnou součástí cestování. Přestože je Češi ve většině zemích Evropy nepotřebují, mimo starý kontinent už jsou pro nás knížky barvy červeného vína nutností.

Každý pas je ale jedinečný a jeho charakteristiky mohou určit, jak snadno se do určitých zemí dostanete. Proto pasy každoročně zkoumá takzvaný Henley Passport Index. Díky tomu, že Singapur letos získal bezvízový přístup do Uzbekistánu, dostanou se singapurští obyvatelé už do 189 zemí světa. Tímto krokem dorovnal Singapur Japonsko, které do loňského roku indexu vévodilo, letos se ale musí o pomyslnou zlatou medaili dělit.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Ani Česko však nezůstalo pozadu. V TOP 10 nejlepších pasů totiž oproti loňskému už tak skvělému výsledku poskočilo ještě o dvě příčky na 7. místo. To si dělí ještě s Maltou a Novým Zélandem. TOP 10 uzavírá Slovensko.


Související obsah

Henley Passport Index - TOP 10 (v závorce počet zemí, kam je možné dostat se bez víza)

1. Japonsko, Singapur (189 zemí)

2. Německo (188 zemí)

3. Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Švédsko, Španělsko, JIžní Korea (187 zemí)

4. Norsko, Spojené království, Rakousko, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, USA (186 zemí)

5. Belgie, Švýcarsko, Irsko, Kanada (185 zemí)

6. Austrálie, Řecko (183 zemí)

7. Česká republika, Nový Zéland, Malta (182 zemí)

8. Island (181 zemí)

9. Maďarsko, Slovinsko, Malajsie (180 zemí)

10. Slovensko, Lotyšsko, Litva (179 zemí)

Vůbec nejhorším pasem, se kterým se tamní obyvatelé dostanou jen do 30 zemí, je podle indexu Irák a Afghánistán na děleném 102. místě. Tyto země překvapivě předehnala i Severní Korea, která je na 94. místě a s jejím pasem se severokorejští občané dostanou do 43 zemí světa.

Související obsah

Henley Passport Index hodnotí kvalitu pasů podle toho, do kolika zemí je možné dostat se bez víza. Výsledky jsou založené na datech Mezinárodní asociace leteckých dopravců, která spravuje největší databázi cestovních informací na světě.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz