Meteoroložka

Dovolená podle počasí: Rady, kam vyrazit i jak vyzrát na déšť

Dovolená podle počasí: Rady, kam vyrazit i jak vyzrát na déšť
Zdroj: Getty Images

Zařídit si slunečné počasí po dobu dovolené se může zdát být nemožné, podle meteoroložky Dagmar Honsové ale existují způsoby, díky kterým můžete dokonce i na počasí z velké části vyzrát. Důležité je vybrat vhodnou lokalitu a prázdniny si správně načasovat.

Měsíce se pečlivě připravujete na letní dovolenou a když na ni konečně dojde, pak vám veškeré plány zkazí déšť. Tohoto scénáře se děsí většina lidí bez ohledu na to, jestli zůstávají v tuzemsku, nebo se chystají k moři. Podle meteoroložky Dagmar Honsové přitom můžeme sami z velké části ovlivnit, jaké počasí budeme během dovolené mít. Důležité je vyvarovat se základních chyb.

Jednou z těch nejzásadnějších, které lidi dělají, je výběr destinace bez přihlédnutí k roční době. Třeba cestování do exotických asijských zemí bývá lepší naplánovat na zimní měsíce než na léto, kdy počasí často ovlivňují monzuny přinášející s sebou vytrvalý déšť.

Pokud nejste příznivci veder, pak rozhodně není vhodné vybrat si za cílovou destinaci Egypt. "V centrálním Egyptě bývá i přes čtyřicítku, takže tam bych se rozhodla vycestovat raději v září nebo říjnu," radí Honsová.

Související obsah

Naopak vhodné je vyhledávat taková místa, kde bývá počasí stabilní. Nejlepší volbou jsou v tomto případě Kanárské ostrovy - polojasná obloha a teploty mezi 20 a 30 °C jsou tu prakticky po celý rok.

Vydat se můžete i na jih Evropy, tady ale hrozí lokální bouřky a je proto dobré si zjistit, jaké počasí v dané destinaci obvykle bývá. Týdenní předpověď počasí je podle Honsové spolehlivá až na 75 procent. Za nejstabilnější oblasti, co se počasí týče, považuje Řecko, Kypr nebo Itálii.

Nejoblíbenější destinace Čechů - tedy Chorvatsko - je podle meteoroložky velmi zrádnou oblastí. "V Chorvatsku vám týden propršet může," varuje s tím, že tlaková níže nad Alpami s sebou často přináší deštivé a studené počasí.

Související obsah

Co se plánování dovolené v Česku týče, to je vždy jakousi sázkou do loterie. Spoléhat na to, že si celý týden vystačíte s plavkami, rozhodně není dobrý nápad. "Počasí se na území České republiky mění v průměru každé čtyři dny. Takže pokud se chystáte na dovolenou na 14 dní, aby nám stačily plavky, to je opravdu velikánský extrém," dodává Honsová s tím, že stabilnější je počasí srpnové.

Celý rozhovor s meteoroložkou Dagmar Honsovou:

lud, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz