Věda

Jupiter má dalších 12 měsíců, jeden se chová skutečně divně!

Jupiter má dalších 12 měsíců, jeden se chová skutečně divně!
Zdroj: NASA/ESA/A. Simon (GSFC)

Vědci při hledání tajemné deváté planety vědci zjistili, že má Jupiter více měsíců, než se dosud tušilo. Pátá planeta jich má díky tomu o dvanáct víc, celkem jich tedy kolem Jupiteru obíhá nejméně 79. Velmi zajímavé je, že jeden z nově objevených satelitů se chová skutečně podivně.

Při hledání deváté planety Sluneční soustavy, což by měla být ohromné vesmírné těleso až za Plutem, vědci objevili dalších 12 měsíců, které obíhají kolem Jupiteru. Tým vedený Scottem S. Sheppardem si všiml měsíců už na jaře minulého roku, pro jejich potvrzení byl ale potřeba více než rok.

"Jupiter byl zrovna v místech, kde jsme zrovna hledali extrémně vzdálené objekty Sluneční soustavy, tak jsme měli možnost hledat nové měsíce kolem Jupiteru a zároveň se koukat po planetách na hranici našeho solárního systému," uveřejnil Sheppard.

Jedenáct z těchto nově objevených měsíců je "normálních", jeden je ale skutečně divný a to zejména kvůli své orbitální dráze. Devět nově objevených měsíců obíhá dál od planety na takzvané retrográdní dráze, při které se těleso pohybuje v opačném směru, než se otáčí planeta. Tyto měsíce tak spadají do větší retrográdní skupiny.

Dva nové měsíce pak patří do prográdní , jak již název napovídá, v tomto případě se měsíce pohybují po oběžné dráze ve směru rotace planety. Měsíce v této skupině jsou mnohem blíž k Jupiteru. Většina měsíců v této skupině se kolem planety otočí za méně než jeden pozemský rok.

Finální skupinou jsou takzvané Galileovy měsíce, což jsou čtyři největší a nejjasnější z Jupiterových měsíců, nachází se také nejblíže k planetě. Jsou to Ganymed, Callisto, Io a Europa.

Související obsah

Poslední nově nalezený měsíc, který se chová divně, obíhá Jupiter po prográdní dráze, jeho orbita ale trvá kolem roku a půl. Tento měsíc je pravděpodobně nejmenším satelitem Jupiteru, má méně než kilometr v průměru a je mnohem vzdálenější. Svou polohou tak spadá do retrográdní skupiny, pohybuje se ale proti těmto satelitům.

Divný měsíc dostal jméno po římské bohyni zdraví a hygieny, nese tak jméno Veletudo. Díky tomu, že se pohybuje v opačném směru, než měsíce v jeho okolí, je podle Shepparda dost velká pravděpodobnost, že by mohlo dojít ke kolizi.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz